Itālija, kur tradicionāli lielu ietekmi bauda katoļu baznīca, ir pēdējā no rietumvalstīm, kur tādā vai citādā veidā nav juridiski atdzīta geju kopdzīve.
Taču to darīt Romu mudinājusi gan pašas Itālijas Konstitucionālā tiesa, gan Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT).
"Jūsu ir vairāk, nekā mēs sagaidījām," uzrunājot demonstrantus, kas pulcējušies Lielajā cirkā, mītiņa sākumā paziņoja Ģimenes dienas rīkotāju pārstāvis Masimo Gandolfīni. “Vēlos jums pavēstīt, ka mūsu ir divi miljoni.”
Katoļu kustības Pro Vita (Par dzīvību) pārstāvis Antonio Brandi uzsvēra, ka pret valdības iecerēto civilsavienību legalizāciju ir jāiestājas tāpēc, ka tas ir “pirmais solis uz geju laulībām un uz geju adopcijas tiesībām”.
Pēc gadiem ilgušā strupceļa šajā jautājumā šonedēļ Itālijas Senātā sākās debates par viendzimuma pāru civiltiesisko savienību legalizāciju.
Lai gan geju laulības joprojām netiks legalizētas, likums paredz homoseksuāļu pāriem piešķirt tādas pašas tiesības kā heteroseksuāliem pāriem, tostarp tiesības apmeklēt partneri slimnīcā vai cietumā, tiesības uz mantojumu un tiesības uz mirušā partnera pensiju.
Vispretrunīgāk tiek vērtēts likuma pants, kas paredz atļaut vienam no partneriem adoptēt otra partnera bērnus.
Lai gan katoļu baznīca nav paudusi oficiālu atbalstu protestiem, pāvests Francisks janvārī brīdināja, ka "nedrīkst radīt sajukumu starp dieva vēlēto ģimeni un jebkura cita veida savienību".
Protesti piesaistījuši arī katoļu politiķus, kas pārstāv visu politisko spektru, tostarp arī premjerministra Mateo Renci kreisi centrisko Demokrātisko partiju.
Iekšlietu ministrs Andželīno Alfāno, kas pārstāv partiju "Jaunie centriski labējie", norādījis, ka amata dēļ nedrīkst piedalīties ielu protestos, taču tviterī viņš paudis "pilnīgu atbalstu" likuma pretinieku iniciatīvai.
Renci, kas pats, būdams katolis, 2007.gadā atbalstīja protestus pret iepriekšējo mēģinājumu atzīt geju savienības, paziņojis, ka dod tiesības likumdevējiem uz brīvu balsojumu atbilstoši katra pārliecībai.
Tomēr viņš paudis cerību, ka reforma tiks īstenota tuvāko nedēļu laikā.
Šķiet, ka šis jautājums sašķēlis arī sabiedrību, jo dažas dienas iepriekš gandrīz 100 pilsētu ielās izgāja likumprojekta atbalstītāji, un saskaņā ar geju tiesību aizstāvju organizācijas Arcigay apgalvojumiem šajās demonstrācijās piedalījās vairāk nekā miljons cilvēku.
Savukārt saskaņā ar aptaujas datiem, kas publicēti konservatīvajā laikrakstā Il Giornale, likumu kopumā atbalsta 52% itāļu, taču pret partneru bērnu adopcijas tiesībām iebilst 68% respondentu.
Ja likumprojektu Senāts atbalstīs, tas tiks nodots galīgajai apstiprināšanai parlamenta apakšpalātā.
Tomēr labējās partijas paudušas apņēmību panākt referenduma sarīkošanu šajā jautājumā.