No šodienas, 28. maija, oficiāli stāsies spēkā Norvēģijas, Īrijas un Spānijas lēmumi par Palestīnas valsts atzīšanu, par ko šīs trīs Eiropas valstis paziņoja jau pagājušajā nedēļā, izsaucot Izraēlas valdības nosodījumu un Izraēlas vēstnieku atsaukšanu. Līdz ar to Palestīnu ir atzinušas ap 140 no 193 ANO dalībvalstīm. Tādas Izraēlas sabiedrotās lielvalstis kā ASV un Vācija uzsver, ka Palestīnas valsts atzīšanai jānotiek sarunu rezultātā, nevis ar vienpusējām deklarācijām. Arī Francija un Lielbritānija paziņojušas, ka negatavojos sekot trīs valstu piemēram, vēsta Reuters.
Latvijā Ārlietu ministrija ziņu aģentūrai LETA paziņojusi, ka vienpusēja Palestīnas valstiskuma atzīšana nav dienaskārtībā.
Horeografēti paziņojumi
The Guardian atgādina, ka Norvēģijas, Spānijas un Īrijas valdības savās galvaspilsētās pagājušajā trešdienā par Palestīnas atzīšanu paziņoja tik sinhroni, ka tas atgādināja rūpīgi horeografētu kustību. Norvēģija, kas ilgstoši spēlējusi būtisku lomu Tuvo Austrumu diplomātijā un deviņdesmito gadu sākumā rīkoja Izraēlas un palestīniešu miera sarunas, kas noveda pie Oslo vienošanās, paziņoja, ka Palestīnas atzīšana ir nepieciešama, lai atbalstītu mērenos spēkus Gazas kara laikā. "Kara laikā, kad desmitiem tūkstoši tiek nogalināti un ievainoti, mums ir jāsaglabā dzīva vienīgā alternatīva, kas piedāvā politisku risinājumu gan izraēliešiem, gan palestīniešiem: divas valstis, kas pastāv līdzās mierā un drošībā," teica Norvēģijas premjerministrs Jūnass Gārs Stēre.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 28. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00