Ar šādu aicinājumu klajā nākusi Austrija, Beļģija, Francija, Vācija, Luksemburga un Nīderlande. "Daudzas dalībvalstis šobrīd saskaras ar ievērojamu cilvēku pieplūdumu no Rietumbalkānu reģiona," kurā vairākām valstīm, tostarp Serbijai, 2010.gadā tika noteikts bezvīzu režīms ar ES. Vairumā gadījumu no šo valstu pilsoņiem saņemtās patvēruma prasības ir nepamatotas, taču visi lūgumi pēc patvēruma ir jāizskata, kas aizņem laiku un pūliņus, kurus labāk būtu veltīt citām lietām, nevis ekonomiskajiem imigrantiem, skaidroja bloka iekšlietu komisāres Sesīlijas Malmstrēmas pārstāvis.
EK un Eiropas Parlaments (EP) šobrīd risina sarunas par jaunām tiesību normām, kas ļautu dalībvalstīm pieprasīt uz laiku apturēt bezvīzu režīma līguma darbību, taču šādas normas vēl nav stājušās spēkā. Vēstulē EK mudināta paātrināt darbu pie šo normu izstrādes.
Kā piektdien izteicās Vācijas iekšlietu ministrs Hanss Pēters Frīdrihs, "nekavējoties jāaptur milzīgais cilvēku pieplūdums no Serbijas un Maķedonijas". Vēl šā gada jūlijā Vācijā tika saņemtas 496 Serbijas pilsoņu prasības piešķirt patvērumu, bet septembrī šis rādītājs jau sasniedza 1395. Savukārt patvēruma prasību skaits no Maķedonijas pilsoņiem šajā pašā laika posmā pieauga no 215 līdz 1040.
Malmstrēma pagājušajā mēnesī uzsvēra, ka "patvēruma meklētāji ir tie, kas bēg no vajāšanas, savā izcelsmes valstī bažījoties par savu drošību un pat dzīvību. Mums ir jāuzņem viņi cieņpilnā veidā."