Komisijas ziņojumā teikts, ka militārā operācija Sophia nekā būtiski neierobežo kontrabandistu aktivitātes.
Koka laivu iznīcināšana likusi kontrabandistiem pārorientēties uz gumijas laivām, pakļaujot imigrantus vēl lielākam riskam, teikts ziņojumā.
Operācija Sophia tika sākta 2015.gadā pēc vairākiem traģiskiem gadījumiem, kad simtiem imigrantu gāja bojā, mēģinot no Lībijas pa jūru nokļūt Itālijā.
Operācijas mandāts ļauj ES kuģiem konfiscēt un pārmeklēt laivas un kuģus, kas tiek turēti aizdomās par cilvēku kontrabandu.
Lielbritānijas Lordu palātas ES komisijas ziņojumā teikts, ka līdz šim arestēti tikai zema līmeņa darboņi un kontrabandistu laivu iznīcināšana tikai likusi viņiem pāriet no koka laivām uz gumijas laivām, kas ir vēl nedrošākas.
Ziņojumā norādīts, ka arī izlūkošanas informācija, ko iespējams ievākt uz jūras par kontrabandistu tīkliem, ir ierobežota.
Komisija secinājusi, ka operācijai Sophia ir maz izredžu "sagraut kontrabandistu biznesa modeli".
Ziņojumā arī norādīts, ka operācijas mandāts joprojām attiecas tikai uz starptautiskajiem ūdeņiem, jo blokam nav ne ANO, ne Lībijas valdības sniegta mandāta patrulēt pie šīs valsts krastiem.
Komisija secinājusi, ka Sophia ir vērtīga kā meklēšanas un glābšanas misija, bet cīņā pret kontrabandistiem tā reaģē tikai uz simptomiem, nevis cēloņiem, tādēļ savu mērķi nevar sasniegt.
Ziņojumā ES aicināta steidzami izstrādāt stratēģiju, kas pievērstos masu migrācijas pamata cēloņiem.