Augsta ranga Melnkalnes valdības amatpersonas pēdējās nedēļās lūgušas Eiropas Savienību (ES) palīdzēt Melnkalnei atmaksāt aizdevumu, kas sastāda ceturto daļu no valsts kopējā parāda un izgaismojis Ķīnas ietekmi Balkānu rietumos.
Taču Eiropas Komisija (EK) paziņoja, ka neatbalstīs šo lūgumu.
"ES jau ir lielākā finansiālās palīdzības sniedzēja Melnkalnei, lielākā investore un lielākā tirdzniecības partnere," norādīja ES ārlietu dienesta oficiālais pārstāvis Peters Stano.
"Mēs turpinām viņus atbalstīt, bet mēs neatmaksāsim aizņēmumus, ko viņi ņem no trešajām pusēm," paziņoja Stano.
Taču pastāv risks, ka šāds EK lēmums var novest pie situācijas, kurā Ķīnas valsts kontrolētā banka Export-Import Bank of China var iegūt kontroli pār Melnkalnei piederošajiem aktīviem.
Kritiķi uzskata, ka Melnkalnes iepriekšējā valdība 2014.gadā pieņēma slikti apdomātu lēmumu, pretēji ES padomam pieņemot Ķīnas aizdevumu, kas sedz 85% no izmaksām pretrunīgi vērtētā projektā par autostrādes būvi, kura vēl nav pabeigta.
Atī citas valstis, piemēram, Šrilanka, Pakistāna un Džibuti ir paņēmušas aizdevumus no Ķīnas, kurus tagad grūti atmaksāt, kas savukārt pakļauj tās Ķīnas ietekmei.
"ES ir nobažījusies par dažu Ķīnas ieguldījumu sociālekonomisko un finansiālo ietekmi," atzina Stano, norādot, ka pastāv makroekonomiskās nelīdzsvarotības un parādu atkarības risks.