Lielbritānija nekad nav bijusi Šengenas zonas dalībvalsts, taču tai kopš 2015. gada sniegta daļēja piekļuve Šengenas informācijas sistēmai. Kopš tā laika ES iestādes ir fiksējušas dažādus Lielbritānijas iestāžu pārkāpumus darbības ar datiem, ar ko strādā ES valstu tiesībsargājošās iestādes, pārbaudot datus par nelegāliem migrantiem, pazudušiem cilvēkiem, nozagtiem īpašumiem un par aizdomās turētām personām.
Datubāzē glabājas plaša informācija, ieskaitot fotogrāfijas, pirkstu nospiedumus un Eiropas apcietināšanas orderus, par teju 500 000 trešo valstu pilsoņu, kuriem liegta ieceļošana Eiropā, kā arī par vairāk nekā 100 000 pazudušu personu un ap 36 000 aizdomās turētu personu.
Britu manipulatīvās darbības ar šo datubāzi nozīmējot arī to, ka "personas, kuras paredzēts arestēt, piemēram, ar terorismu saistītu aktivitāšu dēļ Šengenas zonas valstīs, nevar tikt atklātas, kolīdz nonāk Lielbritānijā," secināts ierobežotas pieejamības ES dokumentā, ko izpētījis EUObserver.
Noskaidrots, ka britu iestādes šo informāciju ne vien ieguvušas, bet tālāk nodevušas ASV kompānijām, turklāt, neskatoties uz brīdinājumiem par šādas prakses radītiem riskiem, pieprasa saglabāt piekļuvi datubāzei arī pēc izstāšanās no Eiropas Savienības 2019. gadā.
Šengenas valstu ekspertu sagatavotajā pārskatā Apvienotās Karalistes pārkāpumi novērtēti kā "nopietni un Šengenas Informācijas sistēmas datu un datu subjektu drošību un integritāti apdraudoši". Pārkāpumi novēroti arī klātienē dažādās Lielbritānijas lidostās.
"Dodot privātiem partneriem piekļuvi šiem datiem un to apstrādei, radīts ievērojams risks datu drošībai īpaši tādēļ, ka privātie uzņēmēji šajā sistēmā var ieviest izmaiņas," pauduši ES eksperti.
Līdz ar vairākām Šengenas Informācijas sistēmas datu kopēšanas epizodēm ir pieaudzis šo datu bojājumu risks, turklāt tie nodoti citu valstu iestādēm un pat privātiem uzņēmumiem. Daļa datu nelikumīgi glabāti rezerves klēpjdatoros lidostās un ostās. Citas šo datu kopijas glabātas valdības iestāžu birojos. Turklāt Lielbritānijas iestādes dažādus datus pēc nokopēšanas nodevušas robežkontroles dienestam, neskatoties uz to, ka daļa no šīs informācijas bija novecojusi, raksta EUObserver.
melnais humors
Trollis JT