Eksperti paredz, ka Balkānu valsts iedzīvotāji tik drīz no savām prasībām neatkāpsies un ar Borisova centieniem sabiedrību nomierināt, veicot rokādes valdībā, nebūs gana, lai no korupcijas un politiķu neizdarības nogurdinātos bulgārus apstādinātu.
Kratīšana pie prezidenta
Protesti sākās, kad Bulgārijas ģenerālprokuratūra veica kratīšanu pie valsts prezidenta Rumena Radeva. Prokuratūra norāda, ka kratīšanas notikušas saistībā ar izmeklēšanu par ietekmes tirgošanu un valsts noslēpumu izpaušanu, taču daudzi Bulgārijā to iztulkoja kā vadošās elites signālu opozicionāriem. Prezidents, kurš amatu ieņem no 2015. gada, regulāri ir vainojis valdību un premjerministru oligarhu un noziedznieku piesegšanā un 2019. gadā iebilda pret Geševa, kas saistīts ar premjeru, iecelšanu amatā. "Neapmierinātība ir krājusies gadiem un to nevar apspiest ar iebiedēšanu vai spēku," sacījis prezidents, paužot atbalstu protestiem.
Kopš 10. jūlija demonstrācijas ir notikušas vairākās pilsētās. Trešdien galvaspilsētā Sofijā protestētāji dienas vidū nobloķēja lielākās pilsētas ielas un, pūšot svilpēs un vuvuzelās, aicināja premjeru atkāpties no amata, ziņo Radio Brīvā Eiropa. "Borisov, tu esi kauns un negods!" izkliedza protestētāji. Viens no protestu līderiem Hristo Ivanovs no opozīcijas partijas Jā, Bulgārija! mudinājis tautu nepiekāpties. "Mums ir jāgāž šī valdība pēc iespējas ātrāk, pirms sākas ekonomiskā krīze, pirms viņi nozog visu naudu. Pirms viņi izmanto represīvo varu, lai mūs samaltu," sacīja politiķis, atsaucoties uz valstī izskanējušajām bažām, ka ES atvēlētie līdzekļi pandēmijas seku mazināšanai varētu nonākt oligarhu kabatās. Transparency International vairākus gadus pēc kārtas Bulgāriju ir ierindojusi starp korumpētākajām Eiropas Savienības dalībvalstīm.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 31. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!