Neskatoties uz Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) rekomendācijām turpināt šīs vakcīnas izmantošanu "Dānijas potēšanas kampaņa turpināsies bez AstraZeneca vakcīnas," paziņojis Dānijas Veselības pārvaldes direktors Sērens Brostroms.
Dānija AstraZeneca vakcīnas izmantošanu uz laiku apturēja 11.martā, ņemot vērā retos, taču nopietnos trombu veidošanās gadījumus, kas varētu būt saistāmi ar britu un zviedru uzņēmuma ražoto vakcīnu.
Dānija bija pirmā valsts Eiropā, kas apturēja šīs vakcīnas izmantošanu. Tās piemēram sekoja vairāk nekā desmit citas valstis, no kurām lielākā daļa atgriezās pie AstraZeneca vakcīnas izmantošanas pēc EZA paziņojuma, ka tā ir droši un efektīva. Taču Dānija neatsāka AstraZeneca vakcīnas izmantošanu, turpinot savu izmeklēšanu.
Dānijā reģistrēti divi gadījumi, kad cilvēkiem pēc AstraZeneca vakcīnas saņemšanas izveidojās trombi, un viens no šiem gadījumiem beidzās letāli.
Dānijā AstraZeneca vakcīnu saņēmuši vairāk nekā 140 000 cilvēku.
Dānijā, kuras iedzīvotāju skaits sasniedz 5,8 miljonus, pilnībā vakcinēti ir 8% iedzīvotāju un 17% ir saņēmuši pirmo vakcīnas devu.
Kopš marta vidus Dānijā cilvēku potēšanā turpinās ar Pfizer/BioNTech un Moderna vakcīnām.
Atteikšanās no AstraZeneca vakcīnas izmantošanas aizkavēs Dānijas vakcinācijas kampaņu, taču varasiestādes apgalvo, ka citu vakcīnu pieejamība un pandēmijas sekmīgā iegrožošana nozīmē, ka potēšanas kampaņa varēs turpināties bez AstraZeneca vakcīnas.
Tikmēr trešdien Rīgas Stradiņa universitātes Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja Juta Kroiča žurnālistiem pavēstīja, ka līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kuram būtu noteikta cēloniska saistība ar vakcīnu pret Covid-19.
Kopumā vakcīnu ieguvumi ievērojami atsver potenciālos riskus, tādējādi sekas pēc pārslimota Covid-19, piemēram, neiroloģiski, psihiski un kognitīvi traucējumi, demence un koncentrēšanās spēju zudums, var radīt daudz nopietnākas sekas nekā potenciālās blakusparādības pēc vakcinācijas, sacīja Kroiča.
Vakcīnas pret Covid-19 tiek izstrādātas, ievērojot tādas pašas stingras prasības kvalitātei, drošumam un efektivitātei kā jebkurām citām zālēm.
papildināta visa ziņa