"ECB un Eirosistēmas nacionālās centrālās bankas, kā jau iepriekš ziņots, sākušas [obligāciju] iegādes Valsts sektora obligāciju iegādes programmas ietvaros," ierakstā savā tvitera kontā norāda ECB.
Iepriekš Vācijas Centrālās bankas preses pārstāvis apstiprināja, ka banka bijusi "aktīva [obligāciju] tirgū kopš plkst.9.25 (plkst.10.25 pēc Latvijas laika)".
Pagaidām gan vēl nav pieejama informācija par šo iegāžu apjomu un to, vai šīs obligācijas ir valsts vai privātā sektora.
Kā ziņots, kvantitatīvās stimulēšanas jeb paplašinātas aktīvu pirkšanas programmā Eirosistēma ik mēnesi iegādāsies obligācijas 60 miljardu eiro mēnesī un programma ilgs vismaz līdz 2016.gada septembrim vai līdz brīdim, kad ECB Padome pārliecināsies, ka vērojama noturīga inflācijas līmeņa izveidošanās atbilstoši mērķim vidējā termiņā nodrošināt inflācijas līmeni zemāku par 2%, bet tuvu tam.
Paplašinātas aktīvu pirkšanas programmā nacionālās centrālās bankas pirks vērtspapīrus, kas atbilst noteiktām prasībām. Noteikts, ka nacionālās centrālās bankas iegādes veic otrreizējā tirgū, ka vērtspapīri atbilst Eirosistēmas monetārajām operācijām noteiktajiem kritērijiem finanšu ķīlai un atbilst noteiktam kredītnovērtējumam. Vērtspapīru ar negatīvu ienesīgumu pirkšana iespējama, ja to ienesīgums ir lielāks par ECB noteikto noguldījumu iespēju likmi.
Ja programmas prasībām atbilstošo vērtspapīru apjoms ir nepietiekams, lai nodrošinātu pirkšanas apjomus, kas atbilst kapitāla atslēgai, būs iespēja tos aizstāt ar citiem vērtspapīriem.
Programmā noteikts, ka vērtspapīru emitents ir centrālā valdība, noteiktas eirozonas aģentūras, starptautiskās organizācijas vai attīstības bankas. Vērtspapīriem jābūt denominētiem eiro. Noteikts, ka pirkšanas brīdī vērtspapīru atlikušais termiņš līdz dzēšanai ir ne mazāk kā divi gadi, bet maksimālais atlikušais termiņš līdz dzēšanai ir 30 gadi.
Vienas emisijas limits ir noteikts 25%, konsolidējot visas Eirosistēmas centrālo banku vērtspapīru turējumu, bet viena emitenta limits ir 33% no emitenta kopējā emitēto vērtspapīru atlikuma.