Aizvadītajā svētdienā, lai atbalstītu Baltkrievijas iedzīvotājus, Rīgā pie Brīvības pieminekļa tika izveidota cilvēku ķēde. Pasākumā piedalījās vairāk nekā 400 cilvēku, tajā skaitā vairāki Rīgas mēra amata kandidāti un Valsts prezidents Egils Levits. Jau divas nedēļas Baltkrievijā notiek masu protesti pret prezidenta vēlēšanu rezultātiem. Vadoties pēc oficiālajiem apkopotajiem datiem, jau sesto reizi pēc kārtas par Baltkrievijas prezidentu ir kļuvis Aleksandrs Lukašenko, kas guvis 80,1% balsu pārsvaru, kamēr otra kandidāte, opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska tikai 10,1%. Šādi vēlēšanu rezultāti kārtējo reizi raisījuši sabiedrības neapmierinātību un sašutumu, kā rezultātā vairāki simti tūkstoši cilvēku izgāja Baltkrievijas pilsētu ielās, lai protestētu, bet vairāku valsts uzņēmumu darbinieki streiko.
Demonstrāciju laikā aptuveni 7000 cilvēku tika aizturēti un vairāki simti ievainoti. Pēc tam, kad gandrīz visi protestētāji atbrīvoti, kļuvis zināms, ka aizturētie turēti milicijas izolatoros necilvēcīgos apstākļos un pakļauti fiziskai, seksuālai un emocionālai vardarbībai. Neskatoties uz to, ka par neleģitīmām prezidenta vēlēšanas ir atzinusi ne tikai baltkrievu tauta, bet arī Eiropas Savienība (ES) un citas rietumu valstis, pats Lukašenko uzskata, ka šādus vēlēšanu rezultātus nav iespējams viltot un viss notiekošais neesot nekas vairāk kā "ārvalstu mēģinājumi ar opozīcijas aitu rokām sagrābt varu Baltkrievijā".
Par esošo situāciju, varas iestāžu attieksmi pret aizturētājiem Dienai pastāstīja Ieva (vārds mainīts), kas par notiekošo uzzinājusi no saviem draugiem un paziņām, kuri dzīvo Baltkrievijā. Ieva arī norādīja, ka draugi lūguši nodot atklātībā informāciju par notiekošo un sazināties ar Sarkano Krustu, lai lūgtu palīdzību. Ar Ievas palīdzību Dienai izdevās sazināties ar Minskas iedzīvotāju Ivanu (vārds mainīts), kas pastāstīja par valstī notiekošo.
Pēdējais piliens
"Tautas pacietības mērs 26 gadu laikā ir izsmelts, un cilvēki ir gatavi cīnīties līdz galam, neskatoties ne uz ko," tā pēdējā laika notikumus Baltkrievijā raksturo Ivans un piebilst, ka arī pēc iepriekšējām prezidenta vēlēšanām iedzīvotāji gājuši protestos, taču līdz šim nav pieredzēta tāda nežēlība no milicijas puses. Viņš skaidro, ka cilvēki ar nepacietību gaidījuši vēlēšanu rezultātus cerībā, ka beidzot valstī notiks ilgi gaidītās pārmaiņas. "Visi ir noguruši no Aleksandra Lukašenko režīma, no tā, ka valstī gandrīz trīsdesmit gadu nekas nav mainījies. Balsojot par Svetlanu Tihanovsku, vienlaikus cilvēki arī balsoja pret Aleksandra Lukašenko režīmu," skaidro Ivans. Pēc viņa stāstītā, pārsvarā protesti norit mierīgā gaisotnē, ar dziesmām, dejām, plakātiem un pretēji Lukašenko paustajam protestējošie nav alkohola vai narkotiku reibumā un neuzvedas izaicinoši. "Saprotams, ka protestētāji pretojās arestam, līdz ar to milicijas darbinieki pielietoja spēku, taču tas neattaisno to, kas pēc tam ar aizturētajiem notiek izolatorā. Milicija arī nešķiro – aizturēti tiek gan tie, kas piedalās demonstrācijās, gan tie, kas vienkārši iet garām," norāda Ivans un piebilst, ka starp aizturētajiem ir arī nepilngadīgie vecumā no 14 līdz 17 gadiem.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 25. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!