"Mēs joprojām dodam priekšroku sarunās panāktam risinājumam ar ES, un paralēli likumdošanas ieviešanai mēs joprojām esam atvērti turpmākām sarunām," parlamentā sacīja Trasa.
Kamēr Ziemeļīrijas protokols nebūs pārstrādāts, Ziemeļīrijas Demokrātiskā unionistu partija (DUP), kas vēlas Ziemeļīrijas palikšanu Apvienotās Karalistes sastāvā, atsakās dalīt varu ar īru nacionālistu partija "Sinn Fein", kas iestājas par Ziemeļīrijas apvienošanos ar Īrijas Republiku.
"Sinn Fein" šomēnes uzvarēja Ziemeļīrijas parlamenta vēlēšanās, iegūstot tiesības uz premjerministra amatu kopīgi ar DUP veidotā reģionālajā valdībā.
Trasa uzsvēra, ka visas politiskās partijas Ziemeļīrijā vēlas mainīt šo protokolu.
Ministre atklāja, ka uzaicinājusi Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājas vietnieku Marošu Šefčoviču pēc iespējas ātrāk ierasties uz sarunām Londonā.
Pastāv bažas, ka Lielbritānijas vienpusējais solis var izraisīt tirdzniecības karu ar ES.
Tā dēvētais Ziemeļīrijas protokols ir 2020.gadā noslēgtās breksita vienošanās sastāvdaļa, un tas paredz, ka starp Ziemeļīriju un pārējo Lielbritāniju jāievieš muitas robeža, lai tādējādi izvairītos no robežkontroles atjaunošanas uz robežas starp Ziemeļīriju un Īriju, kas varētu apdraudēt 1998.gada Lielās piektdienas miera līgumu, ar ko Ziemeļīrijā tika izbeigta 30 gadus ilgusī starpkopienu vardarbība.
Taču izrādījies, ka muitas procedūru piemērošana precēm, kas Ziemeļīrijai tiek piegādātas no pārējās Apvienotās Karalistes teritorijas, rada nesamērīgu nastu uzņēmējiem. Turklāt pret to asi iestājas Ziemeļīrijas unionisti, kas uzskata, ka šī kārtība draud atraut provinci no pārējās Lielbritānijas.
Lielbritānija apsūdz EK par neelastību šajā jautājumā un jau sen uzstāj uz protokola pārskatīšanu.
Savukārt EK noliedz neelastību un norāda, ka protokols ticis grozīts, lai starp Lielbritāniju un Ziemeļīriju bez muitas pārbaudēm varētu pārvadāt medikamentus. ES aicina meklēt kopīgu risinājumu.