Šobrīd tādu pašu nostāju ietur tikai Somija, bet, kā portālam sacījusi ministra padomniece Vītaute Šmaižīte, Masjuļa paziņojuma mērķis ir apliecināt, ka jautājums par vasaras laika lietderību ir aktuāls arī Lietuvai.
Paredzams, ka Lietuva oficiāli vērsīsies pie ES institūcijām, iesakot grozīt direktīvu par noteikumiem attiecībā uz vasaras laiku.
Lietuvas premjerministra Sauļus Skverneļa padomnieks Toms Beržinsks portālam pastāstījis, ka diskusijas par atteikšanos no pulksteņu pārregulēšanas pēc valdības ierosmes jau uzsāktas. Otrdien premjera ārlietu padomnieks Deivids Matuļonis par šo jautājumu apspriedies ar valdības ministriju un Seima pārstāvjiem.
Kā atgādina ziņu aģentūra BNS, pāreja no ziemas laika uz vasaras laiku un atpakaļ ieviesta nolūkā labāk izmantot diennakts gaišo laiku, taču pastāv viedoklis, ka tas var kaitēt veselībai. Turklāt ģeogrāfiski Lietuvas rietumdaļa ietilpst pirmajā laika joslā, bet pārējā valsts teritorija - otrajā.
2015.gadā Lietuvas Seims ieteica valdībai spert soļus, lai panāktu, ka minētā ES direktīva tiek mainīta un Lietuva iegūst tiesības pašai lemt, pēc kāda laika dzīvot, taču valdība nolēma nevērsties pie Eiropas Komisijas. Ekonomikas ministrija toreiz norādīja, ka tāds lēmums pieņemts, balstoties uz pētījumu, kas veikts veselības, enerģētikas, transporta, vides, tūrisma un lauksaimniecības jomā un kurā nav konstatēts, ka pašreizējā vasaras un ziemas laika nomaiņas sistēma negatīvi ietekmētu ekonomiku vai cilvēku veselību.
Kā tagad uzsvērusi satiksmes ministra padomniece, reprezentatīva sabiedriskās domas aptauja liecina, ka lielākā daļa Lietuvas iedzīvotāju neatbalsta pulksteņa rādītāju pārregulēšanu divreiz gadā. Konkrēti, sniegta atsauce uz aptauju, ko aprīļa sākumā veikusi socioloģisko pētījumu kompānija "Vilmorus", kas noskaidrojusi, ka pāreju neatbalsta 78% respondentu, bet atbalsta tikai 7%.
Diskusija par šo jautājumu Lietuvā turpinās. Oktobrī Seimā iereģistrēts lēmuma projekts, kurā valdība aicināta sākt konsultācijas ar EK par iespēju katrai valstij pašai lemt par laiku, kādā tā vēlas dzīvot. Seims to gatavojas izskatīt ceturtdien.
Lietuvas parlamenta juridiskais departaments norādījis, ka konsultācijas ar EK nevar sākt gadījumos, ja to pieprasa tikai viena valsts. Dalībvalstis var tikai informēt EK par attiecīgās direktīvas noteikumu ietekmi uz konkrētām jomām.
melnais humors
Krupis
Reksis