Līdz ar to 39 gadus vecais Makrons, kurš iestājas par Eiropas Savienību un cenšas aizstāvēt globalizācijas priekšrocības, kļuvis par gados jaunāko prezidentu Francijas vēsturē.
Pirms inaugurācijas Elizejas pilī Makrons prezidenta kabinetā tikās ar līdzšinējo valsts vadītāju Fransuā Olandu, kurš viņam nodeva Francijas kodolieroču palaišanas kodus.
Savā pirmajā runā prezidenta amatā Makrons sacīja, ka Francijas tauta vēlēšanās ir devusi priekšroku cerībai un demonstrējusi vēlmi pēc pārmaiņām.
Viņš solīja, ka Eiropas Savienība, kuru satricinājis Lielbritānijas lēmums izstāties no bloka, viņa prezidentūras laikā tiks "atjaunināta un tai tiks dots jauns starts".
"Pasaulei un Eiropai Francija tagad ir vajadzīga vairāk nekā jebkad agrāk, un tām ir vajadzīga Francija ar sava likteņa izjūtu," sacīja Makrons.
Gaidāms, ka pirmdien Makrons nosauks jauno premjerministru, bet pēc tam dosies uz Berlīni, lai tiktos ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli.
Saskaņā ar galīgajiem balsu skaitīšanas rezultātiem prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā 7.maijā Makrons ieguva 66,1% balsu, pārliecinoši sakaujot galēji labējās Nacionālās frontes (FN) līderi Marinu Lepēnu, par kuru savu balsi atdeva tikai 33,9% vēlētāju.
Par savas politiskās karjeras sākumu bijušajam investīciju baņķierim Makronam jāpateicas līdzšinējam prezidentam Olandam, kurš viņu sākotnēji uzaicināja par savu ekonomikas padomnieku, bet pēc tam uzticēja ekonomikas ministra vietu vienā no sociālistu valdībām.
Taču, vēlētājiem visā pasaulē arvien lielākā mērā novēršoties no tradicionālajām partijām, arī Makrons pagrieza muguru Olandam un viņa pārstāvētajiem sociālistiem. Pagājušā gada augustā viņš pameta valdību, lai pievērstos savas centriskās politiskās kustības En Marche (Uz priekšu) veidošanai.
Kopš tā laika viņam izdevies iesaistīt partijā jau 250 000 cilvēku, tādējādi apgāžot savu kritiķu apgalvojumus, ka Makronam neizdosies uzrunāt citus slāņus, izņemot gados jaunos un izglītotos pilsētniekus.
(papildināts ar Makrona uzrunā pausto)
hmm
Chauaa
UkrHuntas bēdu vēsts