Skandālu izraisīja atklājums, ka olas vai to produkti saindēti ar cilvēka veselībai bīstamo insekticīdu fipronilu.
Fipronilu, kas tiek lietots insektu un parazītu iznīcināšanai, Eiropas Savienībā ir aizliegts izmantot lauksaimniecībā, ja galaprodukts paredzēts cilvēkiem lietošanai pārtikā. Liels daudzums fipronila var kaitēt cilvēka aknām, nierēm un vairogdziedzerim.
"Šī produkta pretlikumīgās lietošanas ietekme sasniegusi ES līmeņa dimensiju," preses konferencē Tallinā paziņoja Andrjukaitis.
Vēl pagājušajā nedēļā tika ziņots, ka skandāls skāris 35 valstis.
Lai ierobežotu risku sabiedrības veselībai, Eiropā no veikalu plauktiem izņemts miljoniem olu.
Eiropas Komisijas (EK) preses pārstāvis norādīja, ka skandāls nav skāris tikai divas ES valstis - Lietuvu un Horvātiju.
Ārpus ES skandāls skāris Norvēģiju, Lihtenšteinu, Šveici, Honkongu, Kataru, Krieviju, Irāku, Turciju, ASV, Kanādu un vēl vairākas valstis un teritorijas.
Andrjukaitis arī paziņoja, ka septembra beigās vai oktobra sākumā uz skandāla visvairāk skartajām valstīm - Beļģiju, Nīderlandi, Vāciju un Franciju - dosies eksperti, lai noskaidrotu faktus.
Komisārs atklāja, ka 26.septembrī Briselē ES ministri plāno apspriest, kā uzlabot pārtikas drošību un novērst krāpšanos.
EK paziņoja, ka fipronila pretlikumīga lietošana, domājams, sākusies jau 2016.gadā, bet skandāls izcēlās tikai augusta sākumā.
Tiek uzskatīts, ka problēmas sakne meklējama Dānijā uzņēmumā Chickfriend, ko Nīderlandes un Beļģijas fermas nolīga vistu ārstēšanai.
Aizdomās par sabiedrības veselības apdraudēšanu, izmantojot fipronilu vistu ārstēšanai, Nīderlandē aizturēti divi Chickfriend vadītāji.