Stērdžena, kura vada Skotu Nacionālo partiju (SNP), sacīja, ka aiziešana no Eiropas Savienības (ES) ir nozīmīgs brīdis Apvienotajai Karalistei un Skotijai.
"Plkst.11 šonakt Lielbritānija, par kuras daļu Skotija balsojumā nolēma palikt, Lielbritānija Eiropas Savienībā, status quo par ko vairākums nobalsoja, vairs nepastāvēs," sacīja Stērdžena.
Skotijas neatkarības atbalstītāji uzskata, ka situācija pilnībā mainījās pēc 2016.gada Brexit referenduma, kurā Skotija balsoja par palikšanu Eiropas Savienībā, kamēr vairums vēlētāju Lielbritānijā kopumā nobalsoja par izstāšanos.
Turklāt 2014.gada neatkarības referendumā tika balsots par turpmāko dalību valstī, kas ir ES sastāvā.
Stērdžena apgalvoja, ka SNP ir politiskais atbalsts, lai sarīkotu jaunu neatkarības referendumu, un norādīja, ka iepriekšējās Lielbritānijas parlamenta vēlēšanās SNP izcīnīja visvairāk balsu Skotijā.
Skotijas parlamenta locekļi šonedēļ balsojumā atbalstīja Stērdženas aicinājumu sarīkot jaunu neatkarības referendumu, kuru Stērdžena vēlas noorganizēt jau šogad.
Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons ir noraidījis aicinājumu rīkot vēl vienu Skotijas neatkarības referendumu, norādot, ka tādējādi tiktu "turpināta politiskā stagnācija, ko Skotija pieredzējusi pēdējās desmitgades laikā".
Jau ziņots, ka šodien stundu pirms pusnakts (sestdien plkst.1 pēc Latvijas laika) Lielbritānija beidzot pamet Eiropas savienību.
Tomēr, pateicoties pārejas periodam, kas ilgs vismaz līdz 2020.gada beigām, praksē nekas īpašs vēl nemainīsies.
Skotu laikraksti šodien pirmajās lapās pauduši proeiropeisku nostāju, demonstrējot vairumu skotu vēlmi palikt ES.
"Dārgā Eiropa. Mēs par šo nebalsojām. Atceries (..). Atstāj gaismu iedegtu Skotijai," vēstīja laikraksts The National.
Jauna sabiedriskās domas aptauja liecina, ka neliels vairākums skotu pašreiz atbalsta izstāšanos no Apvienotās Karalistes.
Pareizaisjautājums
jautājums
Emigrants