Pudždemons otrdien vakarā paziņoja, ka aptur Katalonijas neatkarības referenduma rezultātus, lai mazinātu nenoteiktību un veicinātu dialogu ar Spāniju, kā arī kopā ar separātiski noskaņotajiem deputātiem parakstījis neatkarības deklarāciju, ko Katalonijas puse skaidrojusi kā simbolisku rīcību bez juridiskām sekām.
Rahojs norādījis uz apjukumu pēc Pudždemona paziņojuma un pieļāva, ka tas darīts tīši. Taču, lai turpinātu sarunu procesu ar Kataloniju, jāzina, kādā statusā ir Katalonijas neatkarības jautājums. Viņš arī norādīja uz Spānijas konstitūcijas 155. pantu, kas ļauj Spānijai iejaukties un pārņemt daļu vai visas Katalonijas reģionālās pilnvaras.
"Šis aicinājums pirms tālākas rīcības, ko valdība var pieņemt saskaņā ar mūsu konstitūcijas 155. pantu, ir izteikts ar mērķi sniegt mūsu pilsoņiem skaidrību un drošību, ko prasa tik nozīmīgs jautājums," izteicās Rahojs.
"Ir steidzami nepieciešams izbeigt situāciju, kam pašlaik cauri iet Katalonija, lai atgrieztos drošībā un mierā cik ātri vien iespējams," viņš piebilda.
Kā liecina galīgie rezultāti, 1.oktobrī notikušajā referendumā piedalījās 43% Katalonijas vēlētāju un no viņiem 90% atbalstījuši reģiona atdalīšanos no pārējās Spānijas. Neatkarības pretinieki pamatā referendumu boikotēja, turklāt Spānijas centrālās valdības varasiestādes pirms referenduma un balsošanas dienā bija izvērsušas represijas pret referenduma rīkotājiem, cenšoties nepieļaut tā norisi.
Savukārt Spānijas konservatīvā valdība draudējusi, ka bloķēs neatkarības pasludināšanu.
Centrālās valdības rīcībā ir vairāki instrumenti, ko tā var izmantot. Cita starpā Madride var apturēt Katalonijas reģionālo autonomiju un izsludināt ārkārtas stāvokli.
jautājums
Virsraksts neatbilst tekstam, jo au
Hūgo Vācietis >no barikād vācietis