Pagājušo nedēļu daudzās pasaules valstīs iezīmēja straujš ar jauno koronavīrusa inficēto skaita pieaugums, pārsniedzot pandēmijas sākumā pavasarī reģistrētos vienā dienā atklāto inficēšanās gadījumu rekordus. Tas licis valdībām noteikt stingrus ierobežojumus vīrusa izplatīšanās mazināšanai vai pat atgriezties pie komandantstundas vai daļējas karantīnas režīma pasludināšanas. Tuvojoties ziemai, kad papildus Covid-19 pandēmijai cilvēkus sāks apdraudēt sezonālā gripa un citas šim gadalaikam tradicionālās infekcijas, palielinājusies nepacietība, ar kādu pasaulē tiek gaidīta plaši izmantojamas Covid-19 vakcīnas radīšana.
Pagaidām gan nevienā gandrīz no 200 vakcīnu projektiem nav beigti izmēģinājumi trešajā fāzē, kurā tiek pārbaudīta vakcīnas efektivitāte un blaknes. Tas attiecas arī uz Krieviju un Ķīnu, kurās vadība pompozi izziņoja vakcīnu reģistrāciju un pat sāka ierobežota cilvēku skaita vakcināciju, lai gan izrādījās, ka trešā izmēģinājumu fāze vēl nav pabeigta. ASV prezidentam Donaldam Trampam arī – atbilstoši viņa teiktajam – bija gribējies, lai vakcīna būtu gatava jau līdz prezidenta vēlēšanām 3. novembrī. Taču jau tagad ir skaidrs, ka tas nav iespējams.
Par visreālāko laiku, kurā parādīsies vakcīnas, kas jau ir reģistrētas un saražotas, tiek uzskatīts nākamā gada sākums vai pat vidus. Pasaules Veselības organizācija (PVO) cer, ka ap diviem miljardiem dozu vakcīnu būs pieejamas līdz nākama gada vidum. Vienlaikus eksperti brīdina, ka vakcīna nebūs "sudraba lode", kas acumirklī ļaus pieveikt Covid-19. Pirmkārt, nav skaidrs, cik liela būs tās efektivitāte, otrkārt, joprojām būs liels skaits cilvēku, kuri dažādu iemeslu dēļ nevakcinēsies vai kuriem vakcīnas nebūs pieejamas, The Guardian citē Apvienotās Karalistes valdības izveidotās Vakcīnu darba grupas vadītājas Keitas Bingemas teikto.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 26. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!