Tiesa norādīja, ka spriedums tiks nolasīts trešdien plkst.10.00 (plkst.11 pēc Latvijas laika), kā iepriekš plānots. Abus attiecīgos likumprojektus par minēto līgumu ratifikāciju Vācijas parlaments ar nepieciešamo divu trešdaļu balsu vairākumu apstiprināja jau jūnijā, taču prezidents Joahims Gauks atteicās tos parakstīt, kamēr savu vārdu nebūs teikusi Konstitucionālā tiesa.
Jūnijā Konstitucionālajā tiesā, apstrīdot ESM un fiskālās disciplīnas līguma atbilstību valsts pamatlikumam, ar savām prasībām vērsās 12 000 cilvēku, tostarp gan Bundestāga deputāti, kas pārstāv galēji kreiso partiju Die Linke (Kreisie), gan dumpinieki kancleres Angelas Merkeles vadīto konservatīvo rindās, gan ierindas pilsoņi. Organizācijas Mehr Demokratie (Vairāk demokrātijas - MD) vadītājs Romāns Hūbers septembra sākumā paziņoja, ka kopš tā laika prasībai pievienojušies vēl 25 000 cilvēku.
Cenšoties panākt sprieduma nolasīšanas atlikšanu, Gauveilers, kurš pārstāv Merkeles vadīto kristīgo demokrātu (CDU) Bavārijas meitaspartiju - Kristīgi sociālo savienību (CSU), nedēļas nogalē iesniedza prasību, kurā norādīja, ka Eiropas Centrālās bankas lēmums par ES dalībvalstu obligāciju uzpirkšanas atsākšanu mainījis prioritātes un tiesai vispirms jālemj par obligāciju uzpirkšanas atbilstību konstitūcijai un tikai pēc par ESM konstitucionalitāti.
Lai lemtu par trešdien plānotās sprieduma nolasīšanas iespējamo atlikšanu Konstitucionālā tiesa pirmdien sanāca uz ārkārtas sēdi., kurā tomēr lēma, ka iepriekš nospraustais termiņš sprieduma nolasīšanai netiks mainīts. Prasītāji norāda, ka ESM izveide apdraud Vācijas likumdevēju konstitucionālās tiesības lemt par budžetu un pakļauj valsti neierobežotām finansiālajām saistībām.
Vācijas Konstitucionālās tiesas process ir pēdējais juridiskais šķērslis, kas kavē ESM stāšanos spēkā, un tiesas lēmumu ar aizturētu elpu gaida visa Eiropa. Merkele turpina uzsvērt, cik liela nozīme ir pozitīvam tiesas spriedumam, atbalstot ESM izveidi, kuras mērķis ir aizstāt Eiropas finanšu stabilitātes pagaidu fondu (EFSF).
Arī finanšu ministrs Volfgangs Šeible paudis pārliecību, ka tiesa nebloķēs ESM izveidi. "Mums nav plāna B, un mums tāds nav vajadzīgs," paziņojis Šeible.