Militārās mācības Zapad (Rietumi) īpašu satraukumu izsaukušas Baltijas valstīs un Polijā.
"Mums žēl, ka nedz Krievija, nedz Baltkrievija nav piemērojušas Zapad Vīnes Dokumenta caurskatāmības pasākumus," sarunā ar aģentūru AFP atzina kāda NATO amatpersona. "Vīnes Dokumenta caurskatāmības pasākumi ir svarīgi, jo tie novērš pārpratumus un pārrēķināšanos."
Vīnes Dokuments pieprasa visām pusēm iepriekš sniegt informāciju par plānotajiem manevriem un atļaut pretējās puses novērotāju klātbūtni, lai tādējādi novērstu bīstamus pārpratumus.
Tā ir obligāta prasība, ja manevros piedalās vairāk nekā 13 000 karavīru, taču Baltkrievija paziņojusi, ka Zapad piedalīsies tikai 12 700 karavīri, taču, piemēram, Lietuva uzskata, ka šajās mācībās iesaistīto karavīru patiesais skaits var sasniegt pat 100 000.
Tikmēr Krievija noliedz, ka kaimiņvalstīm būtu kāds pamats satraukumam.
"Neredzu pamata bailēm. Viss, kā parasti, būs atklāti un draudzīgi," Maskavas ziņu kanālam Rossija 24 paziņoja Krievijas aizsardzības ministra vietnieks Aleksandrs Fomins.
NATO amatpersona pavēstīja, ka Minska uzaicinājusi militāro sakaru virsnieku delegāciju, kas Baltkrievijā varēs uzturēties un vērot manevrus īpašas apmeklētāju dienas laikā, kamēr visu mācību laiku tur varēs palikt tikai divi militārie eksperti.
"Tomēr tas nav tāds novērošanas [līmenis], kāds paredzēts Vīnes Dokumentā," uzsvēra amatpersona, norādot, ka šī vienošanās paredz informācijas sniegšanu par manevru scenāriju un to norises gaitu, kā arī iespēju izvaicāt par mācībām atsevišķas militārpersonas un veikt manevru teritorijas pārlidojumus.
Amatpersona norādīja, ka Krievija un Baltkrievija tā vietā izvēlējušās selektīvu pieeju, kas neatbilst Vīnes Dokumenta prasībām.
NATO pārstāvis piebilda, ka izvairīšanās no obligātajiem caurskatāmības pasākumiem izraisa jautājumus par Maskavas un Minskas nolūkiem.
Tajā pašā laikā amatpersona uzsvēra, ka NATO ievēro Vīnes Dokumenta noteikumus, "konsekventi un regulāri" šo prasību izpildi pat pārsniedz, uzaicinot novērotājus pat tad, ja iesaistīto karavīru skaits nesasniedz minimālo robežu.
A, kā gan citādi?
Vārds
NATO droshiba