Ja pilsētu izdosies atbrīvot no IV, tad par džihādistu kustības pēdējo bastionu kļūs Rakas pilsēta Sīrijā. ANO paudusi bažas par civiliedzīvotāju drošību Mosulas atgūšanas laikā un brīdinājusi par milzīgām bēgļu straumēm, otrdien lasāms laikrakstā Diena.
Mosula IV rokās krita 2014. gada 10. jūnijā, kad pilsētā, kur tolaik dzīvoja vairāk nekā divi miljoni cilvēku, iesoļoja aptuveni 800 sunnītu kaujinieku, bet viņu vadonis Abū Bakrs el Bagdadi gaišā dienas laikā Mosulas lielākajā mošejā pasludināja "kalifāta" izveidi IV kontrolētajās teritorijās Sīrijā un Irākā un sevi par visu pasaules musulmaņu līderi. Mosulas krišana bija apkaunojums Irākas valdībai un tās pakļautībā esošajiem amerikāņu apmācītajiem un apbruņotajiem drošības spēkiem.
Pirms IV ienākšanas Mosula, kurā vairākums iedzīvotāju ir sunnītu musulmaņi, bija viena no etniski un reliģiski daudzveidīgākajām Irākas pilsētām. Pēdējo divu gadu laikā Mosulu pametuši vairāki simti tūkstošu iedzīvotāju, pārsvarā minoritāšu grupu pārstāvji. Sākumā daudzi vietējie sunnīti atbalstīja IV, jo viņi nebija apmierināti ar iepriekšējās Irākas valdības, kurā dominēja šiīti, darbu.
Par ofensīvu Mosulai pirmdien agri no rīta uzrunā televīzijas tiešraidē paziņoja Irākas premjerministrs Haiders el Abadi. "Uzvaras stunda ir sākusies. Tā ir Allāha griba, ka mēs tiksimies Mosulā, lai nosvinētu [pilsētas] atbrīvošanu un jūsu atpestīšanu no Islāma valsts," sacīja valdības vadītājs. "Mums ir jāsakauj Islāma valsts, lai kopā atjaunotu mīļo Mosulu."
Visu rakstu lasiet otrdienas, 18. oktobra, avīzē Diena!