Šobrīd par piektdienas vakara teroraktu Maskavas izklaides centrā dominē divi galvenie naratīvi. Viens, kas mums visiem izraisīja bažas jau no paša sākuma – Kremļa iepriekš paredzami bīdītais, ka aiz tā kaut kādā veidā stāv Ukraina, tādēļ tā jāsoda. Otrs – ka teroraktu sarīkoja daudzu jau pavisam piemirstā teroristiskā organizācija Islāma valsts jeb ISIS. Par labu tam runā fakts, ka ASV pirms neilga laika oficiāli brīdināja Krievijas varasiestādes un publiski arī savus pilsoņus par iespējamiem terora aktiem Maskavā, publiski nenosaucot ISIS, bet pa informatīvajiem kanāliem nosaucot tieši šo organizāciju. Tomēr notikušajā un tajā, kā Krievijas drošībnieki veic izmeklēšanu, ir arī daudz neskaidru momentu. Jūsuprāt, tās pretrunas ir tik lielas, lai apšaubītu ISIS atbildību un pieļautu sazvērestības teorijas, ka terora aktā iesaistīts arī Krievijas FSB līdzīgi kā pirms Čečenijas kara 1999. gada teroraktos?
Kopumā par pamathipotēzi, ka pie vainas ir Islāma valsts, konkrēti ISIS-K jeb ISIS Khorasan, šobrīd jau vairs tādu būtisku jautājumu, es domāju, nav. Bet – jā, joprojām paliek gana daudz neatbildētu jautājumu, kas vairāk attiecas uz konkrētām niansēm un uz pašu procesu vai to, kas notika pirms paša terorakta, proti, kādu informāciju ASV deva Krievijai, cik tā bija detalizēta, ko Krievija ar šo informāciju varēja darīt un vai vispār kaut ko darīja, mēģinot novērst teroraktu. Šobrīd jau ir atsevišķa informācija, ka Krievija tomēr esot īstenojusi kaut kādus drošības pastiprināšanas pasākumus, kas vedina domāt, ka, lai gan Putins šos ASV brīdinājumus publiski nodēvēja par manipulāciju…
… pirms terorakta…
… jā, lai gan pirms terorakta Putins
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 27. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00