Ģenerāļa slepkavība var būt nopietns pagrieziena punkts visam Tuvo Austrumu reģionam, jo Sulejmani bija neaizstājams Irānas režīma ietekmes nostiprināšanā Irākā, Sīrijā, Jemenā, Libānā un Gazā.
Noauda ietekmes tīklu
ASV un Irānas attiecības ir saspīlētas jau kopš 1979. gada, kad Irānā notika islāma revolūcija, kuras rezultātā tika gāzts Vašingtonas atbalstītais monarhs un pie varas nāca ultrakonservatīvu šiītu garīdznieku pārvaldīts antiamerikānisks režīms. Vairāk nekā četrdesmit gadu ASV ir īstenojušas sankciju politiku pret Irānu, kā rezultātā ir smagi cietusi islāma republikas ekonomika.
Taču sāpīgās sankcijas nemazināja Irānas agresīvā režīma ambīcijas noaust ietekmes tīklu, kas pārklātu visus Tuvos Austrumus un dotu pretsparu Teherānas galvenajiem reģionālajiem ienaidniekiem un tuviem ASV sabiedrotajiem – Izraēlai un Saūda Arābijai. Irāna arī mēģināja radīt kodolieročus, taču Teherānas plānus izjauca starptautiskās sankcijas, kuras piespieda irāņus sēsties pie saruna galda un apsolīt, ka viņu atomprogrammai būs tikai miermīlīgi nolūki.
Pēdējos divdesmit gados, kas sakrīt ar laiku, kad Sulejmani vadīja Revolucionārās gvardes īpašo uzdevumu vienību Quds, Irāna ir aktīvi iesaistījusies konfliktos Tuvajos Austrumos.
Pēc 2003. gadā notikušā ASV vadītā iebrukuma Irākā un diktatora Sadama Huseina gāšanas Irāna militāri un finansiāli atbalstīja turienes šiītu nemiernieku grupējumus. Amerikāņi uzskata, ka Sulejmani vadītā vienība irākiešu dumpiniekiem piegādāja īpašas bumbas, kas spēja cauršaut bruņas. ASV apgalvo, ka Irānas atbalstītie spēki ir atbildīgi vismaz par 608 amerikāņu karavīru nogalināšanu Irākā, raksta vietne Militarytimes.com.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 6. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Jānis
Irlielāmērāticams
Zigis L