ASV un Irānas attiecībām turpinot pasliktināties straujākā tempā, kopš ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja par izstāšanos no kodolvienošanās un Irāna atbildēja ar solījumu pārtraukt ievērot atsevišķas līgumā noteiktās prasības, šogad jau lielāka daļa amerikāņu uzskata, ka Irāna ir drauds Savienoto Valstu drošībai. Tomēr aizvien vairākums aptaujāto neatbalsta apsteidzošu triecienu Irānas bruņotajiem spēkiem. Pretējs viedoklis valda gadījumā, ja Irāna uzbruktu pirmā - tad četri no katriem pieciem aptaujātajiem norādīja, ka būtu jāatbild ar militāru spēku. 40% iestājās par ierobežotu atbildi, proti, gaisa triecieniem, kamēr 39% atbalstīja pilna mēroga militāru operāciju, tātad arī sauszemes spēku nosūtīšanu uz Irānu.
Maijs līdz šim bijis īpaši nokaitēts Vašingtonas un Teherānas attiecībās - ASV no savas puses atjaunoja visas Irānas naftas eksportam noteiktās sankcijas, tāpat nosūtīja uz Persijas līci aviācijas bāzes kuģi, demonstrējot "spēka diplomātiju". Aizvadītajās dažās dienās Tramps arī nav taupījis kareivīgu retoriku, piekodinot Irānai nekad nedraudēt Savienotajām Valstīm, pretējā gadījumā brīdinot ar iespējamu militāru rīcību, kas nozīmēšot Irānas galu.
Reuters/Ipsos aptauja liecina, ka 49% amerikāņu neatbalsta veidu, kādā Tramps veido attiecības ar Irānu. Trampa pieeju atbalstīja 39% aptaujāto.
Irānu par nopietnu draudu drošībai šogad uzskata 53% (6% kāpums gada laikā), kamēr Krieviju par draudu uzskata 51%, bet Ziemeļkoreju - 58%.
51% pieaugušo ASV iedzīvotāju uzskata, ka tuvākajos gados gaidāms ASV-Irānas karš. Pērn jūnijā par šādu notikumu attīstību bija pārliecināti 43%.
Aptaujā arī noskaidrots, ka lielākā daļa amerikāņu ir pretējās domās par Irānas kodolvienošanās lietderību, proti, 61% aptaujāto aizvien atbalsta 2015. gadā Obamas administrācijas laikā noslēgto līgumu, kas paredz Irānas kodolprogrammas ierobežošanu apmaiņā pret sankciju mīkstināšanu. Kodolvienošanos atbalsta arī nedaudz vairāk kā puse no aptaujātajiem republikāņiem.
Aptaujas ietvaros tika noskaidrots 1007 amerikāņu viedoklis - 377 no tiem bija demokrātu atbalstītāji, 313 atbalstīja republikāņus, pārējiem bija citi politiskie uzskati vai tie sevi nesaistīja ar kādu konkrētu politisko spēku vai kustību.
...
ruksis
Scorseze