3x3 BASKETBOLS
Viens no pirmajiem turnīriem, kas šajā pavasarī jau laikus tika atcelts, bija marta beigās Indijā paredzētās olimpiskās atlases sacensības 3x3 basketbolā. Tur bija plānots piedalīties pa 20 komandām vīriem un dāmām no nācijām, kas olimpiskajām spēlēm nekvalificējās pēc Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) valstu ranga, savā starpā sadalot pa trim ceļazīmēm. Ja neizdotos pārvarēt šo barjeru, Latvijas vīru izlasei – Agnim Čavaram, Edgaram Krūmiņam, Kārlim Paulam Lasmanim un Naurim Miezim – pēdējā iespēja atliktu noslēdzošajā kvalifikācijas turnīrā, kurā plānots piedalīties vien sešām komandām. Kad un kur tiks pārcelti šie turnīri, vēl nav zināms.
AKADĒMISKĀ AIRĒŠANA
Viens no sporta veidiem, kur Latvijai Tokijas spēļu pārcelšana var nākt par labu, ir akadēmiskā airēšana. Elzai Gulbei pēc pirmdzimtā laišanas pasaulē pērn vēl nebija izdevies atgūt cienījamu formu, bet vieglsvaru pārairu divniekos Olga Svirska turpina apmācīt savu jauno pārinieci Evitu Boli, kura ikdienā strādā par fizioterapeiti, bet vēlas realizēt olimpisko sapni. Visām trim latvietēm aprīļa beigās Varēzē vajadzēja startēt Eiropas zonas atlasē, kur iespēja piedalīties būtu to valstu sportistiem, kuru pārstāvji 2019. gada pasaules čempionātā neizcīnīja nevienu ceļazīmi. Gulbei startu olimpiskajās spēlēs dotu iekļūšana trijniekā, bet Bolei un Svirskai – divnieks. Tomēr viena valsts šajās sacensībās varētu izcīnīt maksimums vienu ceļazīmi. Pēc tam maija vidū bija plānota noslēdzošā olimpiskā atlase, kur jau startētu visu valstu airētāji.
Ne tik pozitīvu lomu spēļu pārcelšana var nospēlēt Īriju pārstāvošajai Sanitai Pušpurei. Latvijā dzimusī un augusī atlēte dāmu vieninieku sacensībās pēdējos gados ir viena no vadošajām pasaulē un noteikti Tokijā būs pretendente uz medaļu, tomēr jāpiebilst, ka nākamvasar viņa būs jau 39 gadus veca.
BMX RITEŅBRAUKŠANA
Starptautiskā Riteņbraukšanas federācija marta vidū, kad sākās starptautisko sporta notikumu apturēšana, pavēstīja, ka plāno pārtraukt olimpisko atlasi, kam bija jāilgst līdz 2. jūnijam. Atlases sistēma noteica, ka tobrīd bija atlikušas vēl trīs iespējas kvalificēties Tokijai – šī gada pasaules čempionātā jāizcīna pirmās divas vietas starp sportistiem, kuriem vēl nav ceļazīmes, Nāciju rangā valstij jābūt vienpadsmitniekā vai sportistiem jāiekļūst trijniekā individuālajā rangā starp riteņbraucējiem, kuri vēl nav kvalificējušies. Tobrīd provizoriskie aprēķini noteica, ka Latvija gan vīriem, gan dāmām paliek kā pirmā aiz svītras, bet ar labām iespējām kvalifikāciju tomēr iegūt. Pašlaik vēl nav zināms, vai atlases sacensības nākamgad atsāksies – tas vietu secību rangos varētu mainīt.
Šosejas riteņbraukšanā atlase noslēdzās pērn, Latvijai starp vīriem izcīnot divas ceļazīmes grupas braucienā. To izmantotāji būs jānosaka Latvijas Riteņbraukšanas federācijai. Tikmēr dāmām divas ceļazīmes ieguvusi Norvēģija un pilnīgi reāli, ka vienu no tām būs iespēja izmantot Latvijā augušajai Vitai Heinei.
BOKSS
Līdz šim pēdējās olimpiskās kvalifikācijas sacensības, kas risinājušās, ir Eiropas olimpiskais atlases turnīrs boksā, kas no 11. līdz 24. martam bija plānots Londonā. Tas turpinājās, kad gandrīz viss pārējais pasaulē jau bija pārtraukts, tomēr pāris dienu vēlāk arī šīs sacensības apturēja. Pirmo cīņu svara kategorijā līdz 91 kilogramam aizvadīja Nikolajs Grišuņins, ciešot neveiksmi, bet dāmām svarā līdz 57 kilogramiem ringā nepaspēja kāpt Amanda Millere. Lai tiktu pie ceļazīmēm, šajās sacensībās Millerei vajadzēja iekļūt sešiniekā, bet Grišuņinam četriniekā. Ventspilnieks sarunā ar Sporta Avīzi prognozēja, ka visi šī turnīra rezultāti tiks anulēti un viņš nākamgad iegūs papildu iespēju. Tie, kuriem neizdosies ceļazīmi iegūt caur Eiropas kvalifikācijas turnīru, vēl varēs piedalīties olimpiskajā pasaules atlasē, kam šogad maijā bija plānots risināties Parīzē. Jaunie turnīru datumi pagaidām nav paziņoti.
CĪŅAS SPORTS
Ļoti priecīgi par olimpisko spēļu pārcelšanu var būt Latvijas cīkstoņi. Šajā sporta veidā marta otrajā pusē Budapeštā bija plānots Eiropas atlases turnīrs, katrā kategorijā ceļazīmi uz Tokiju sadalot pa diviem sportistiem. Latvijas vadošā cīkstone Anastasija Grigorjeva, tuvojoties turnīram, darīja visu, lai paspētu atlabt no rokas lūzuma, pārējie brīvā stila cīkstoņi, kuri brauktu uz Ungāriju, – Violeta Ponomarjova un Ivars Samušonoks – vēl ir ļoti jauni, tāpēc viņiem papildu gads būs nozīmīgs, lai iegūtu pieredzi un 2021. gadā jau, iespējams, sagādātu pārsteigumu. Tāpat atlasē bija plānojis piedalīties grieķu-romiešu stila cīkstonis Aleksandrs Jurkjans, kurš 2017. gadā Eiropas čempionātā Rīgā negaidīti sasniedza pusfinālu, bet pēc tam pie augstiem rezultātiem vairs nav spējis tikt. Arī cīņas sporta atlases sistēma nosaka, ka pēc kontinenta kvalifikācijas turnīra jāseko pasaules atlasei, kur katrā svara kategorijā tiks noskaidrots vēl pa diviem olimpiešiem.
KARATĒ
Latvijas vadošais karatē cīkstonis Kalvis Kalniņš pērn triumfēja Eiropas spēlēs un arī šī sporta veida debijā olimpiskajā programmā varētu cīnīties par augstām vietām, tomēr katrā kategorijā kvalificēsies vien pa desmit sportistiem, turklāt Kalniņa ierastā kategorija līdz 60 kilogramiem apvienota ar svara kategoriju līdz 67 kilogramiem. Kalniņam neizdevās kvalificēties pēc pasaules ranga, kam punktu vākšana noslēdzās aprīļa sākumā, līdz ar to tagad viņa kategorijā atlikušas vien piecas brīvas vietas. Trīs no tām tiks sadalītas olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā, kam bija plānots risināties Parīzē, un, visticamāk, arī nākamgad tas notiks Francijas galvaspilsētā, bet precīzs laiks vēl nav zināms. Pēc šīm sacensībām amatpersonas izdalīs vēl divas ceļazīmes, turklāt pastāv labas cerības, ka vienu no tām nepieciešamības gadījumā varēs saņemt Kalniņš kā Eiropas spēļu čempions. No pārējiem Latvijas karatē cīkstoņiem kā spēcīgākie, kuri olimpiskajā atlases turnīrā varētu būt konkurētspējīgi, jāmin Ruslans Sadikovs, Kristīne Vīča un Edgars Skrīvers, kurš ir pasaules čempions Karate Combat jeb olimpiskā karatē profesionālajā versijā un olimpiskā sapņa dēļ apturējis profesionāļa gaitas.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze maija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!