Kas vispār ir manipulācijas ar sporta sacensībām (sarunvalodā to pazīstam kā sarunātās spēles, kas visbiežāk reducējas uz "drošajām" likmēm totalizatoros) un cik tas ir nopietni? Apvienotās Nācijas (ANO) savā komunikācijā 2023. gada nogalē neizceļ tikai sportistu, treneru vai tiesnešu atbildību, bet tieši norāda uz daudz plašāku problēmu nozarē, paužot, ka nelegālās derības ir galvenais faktors, kas veicina korupciju sportā.
Sarunātie mači ir starp trim galvenajām sporta tiesību problēmām pasaulē (kopā ar dopingu un korupciju), kurām arī varenāko valstu valdību juristi vēl aizvien turpina meklēt risinājumus. Vārdos un skaitļos šī varētu būt uzskatāma par nopietnu problēmu, taču grūti izvērtēt, cik atbildīgi kāds ar to strādā un cik daudz sabiedrībai tiek atklāts vai noklusēts par svarīgiem faktiem. Vai esošā kārtība nodrošina efektīvu prevenciju pret manipulācijām? Pati sarunāto maču sodīšanas un nesodīšanas sadaļa ir ļoti miglaina, jo ar tik lielu statistiski konstatēto gadījumu skaitu tomēr nesamērīgi maz dzirdam par konkrētām diskvalifikācijām vai pat tikai uzsāktām disciplinārlietām. Kur īsti pazūd visi aizdomīgie maču simti, ja par lielu daļu no tiem neviens (pēc publiskajiem datiem) nav bijis atbildīgs? Protams, jāņem vērā, ka vairākums maču ir vidēja vai zema riska kategorijā un pavisam nedaudzi ir patiešām augstajā riska kategorijā.
ĪPATSVARS NIECĪGS, APGROZĪJUMS – MILZĪGS
Statistiski aptuveni 0,21% (1 pret 467) no globālā sporta ir manipulēts. Sportradar ziņojumā par sporta godīgumu 2023. gadā arī atklāts, ka pavisam šajā laika posmā konstatētas 1329 aizdomīgas spēles 11 sporta veidos (no kopumā ap 850 tūkstošiem uzraudzīto maču 70 sporta veidos). 2021. gadā Sportradar pieķēra mazāk – 903 gadījumus desmit sporta veidos, bet tas bija pirms mākslīgā intelekta pieslēgšanas, kas ļāvis palielināt monitoringa apmērus. Tātad kopumā 99,8% sporta sacensību nav konstatētas aizdomīgas likmes un nav pamata panikai. Saskaņā ar secinājumiem nevienā atsevišķā sporta veidā aizdomīgās spēles nepārsniedz 1%. Sportradar publisko datus apkopotā veidā, piemēram, norādot kopējo aizdomīgo maču skaitu pa kontinentiem (Eiropa ir vadošā ar 667 konstatējumiem) un valstīm (līdere ir Brazīlija ar 109 konstatējumiem). Konkrētāk diemžēl nav iespējams uzzināt. Cita likmju uzraudzības iestāde Starlizard savus secinājumus dala kategorijās – augsta/vidēja/ zema riska spēlēs –, tālākos secinājumus ļaujot izdarīt sporta funkcionāriem. Populārākie sporta veidi, pašsaprotami, statistiski biežāk parādās arī uz godīguma radara – futbols un basketbols ir dabīgie līderi, kam seko... galda teniss.
Pie visa tā, ka gadījumu nemaz neesot tik daudz, lēstais nelegālo likmju nozares apgrozījums krietni pārsniedzot triljonu eiro gadā. Peļņa saskaņā ar dažādiem avotiem gan esot diezgan pieticīga (ja vērtē tās proporciju pret apgrozījumu) – starp vienu un diviem simtiem miljonu eiro gadā.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze novembra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!