Visa vasara svaigā gaisā
Gandrīz katrs Latvijas iedzīvotājs zina populāro grupu Carnival Youth, bet daudz mazāk zināms fakts, ka visi trīs grupas kodola dalībnieki, pirms kļuva par mūziķiem, nodarbojās ar sportu. Ģitārists Edgars Kaupers un bundzinieks Emīls Kaupers piedalījušies Eiropas kausa posmā snovbordā, bet taustiņinstrumentālists Roberts Vanags ir četrkārtējs Latvijas čempions golfā dažādās vecuma grupās.
"Kad biju pavisam mazs, man likās, ka jāspēlē hokejs, jo patika to skatīties, un 5–6 gadu vecumā vecākiem dīcu, ka vēlos ar to nodarboties. Tomēr tobrīd Rīgā vēl bija haļļu deficīts, un mūsu mājām ledus nebija pa ceļam. Līdz ar to tāds variants netika izskatīts," atceras Roberts, kurš agri sācis iet mūzikas skolā. Reiz mamma avīzē izlasījusi, ka tikko darbu sākušajā Ozo golfa laukumā gaidāmas Rīgas Golfa skolas atvērto durvju dienas. "Lai piesaistītu jauniešus, skolas darbība bija sponsorēta un nodarbības viegli pieejamas. Šodien par golfu eksistē stereotips, ka tas ir dārgs sporta veids, bet tolaik sākt bija viegli." Līdz ar to Roberts vasarās cauras dienas pavadījis golfa laukumā. Kā viņš tagad saka – kas vecākiem var būt labāks, ja bērns visu vasaru ir ārā, staigājot, ķēmojoties ar draugiem un nodarbojoties ar smadzeņu sporta veidu, kas patiesībā ir arī diezgan fizisks, jo katru dienu karstā saulē tiek nostaigāts aptuveni desmit kilometru. Golfam Roberts pievērsās astoņu gadu vecumā un 2005. gadā jau kļuva par Latvijas čempionu U10 grupā.
"Man diezgan labi sanāca, ātri tiku Latvijas junioru izlasē un līdz ar to arī turpinājumā visi treniņi bija apmaksāti," stāsta mūziķis, kurš piedalījies arī dažādās starptautiskās sacensībās. "Visi Latvijas labākie jaunie sportisti bijām draugi un kopā trenējāmies – iemācījāmies sacensību garu, bet solīdā veidā, jo draugam vēlējām visu to labāko." Roberts uzskata – lai iemīlētu kādu sporta veidu, tas arī nedaudz jāmāk, bet golfa pamatus iemācīties ir grūtāk nekā, piemēram, basketbola, kur vari paņemt bumbu, uzreiz mest un trāpīt grozā. "Lai normāli uzsistu pa golfa bumbiņu un tā lidotu, process ir ilgāks. Vispirms jau grūti vispār pa to trāpīt, jo bumbiņa ir maziņa."
"Golfā ļoti daudz jārēķina, kā tu sitīsi, kur sitīsi, jo laukums ir pilns ar šķēršļiem – lai precīzi aizsistu, jāņem vērā ļoti daudzi faktori, kā, piemēram, zāles garums, mīkstums, vēja virziens un ātrums. Somā ir 14 dažādas nūjas, kas katra paredzēta savam sitienam," Roberts stāsta par sporta veida sarežģītību. "Sākumā tā ir vienkārši zvetēšanās, bet tad kļūst par smalku aprēķinu. Ja sanāk sitiens, kuru esi rūpīgi izdomājis, jūti pacilājošu sajūtu un tas dzen uz priekšu."
Cīņa ar Bahu
Paralēli Roberts gāja mūzikas skolā, kur mācījās klavieru klasē. "Tagad saku milzīgu paldies, ka esmu pacīnījies ar sevi, bet tolaik bija reizes, kad viss likās ļoti briesmīgi. Tā kā paralēli bija sports un mūzikas skola, mācības parastajā skolā likās ļoti vienkāršas. Kad tiec no visām malām nodarbināts, ir vieglāk. Tāpēc arī tagad turpinu sevi nodarbināt no visām malām."
Gandrīz jebkuram bērnam sporta treniņi liekas interesantāki par mācīšanos spēlēt klasisko mūziku, un tā bija arī šobrīd populārajam mūziķim. "Golfā bija draugi, ikdiena bija foršāka, bet klavieres saistījās ar sēdēšanu pie Johana Sebastiana Baha jaukas klavierskolotājas klātbūtnē, kas tīnim nav pārāk aizraujoši," stāsta Roberts, kurš 15 gadu vecumā beidzis mūzikas skolu un cerējis, ka taustiņinstrumentiem vairs klāt neskarsies. "Vasarās spēlēju golfu, piedalījos sacensībās. Tomēr, līdzko palika 19 gadu un pāraugu junioru izlasi, uzreiz svarīgs kļuva finansiālais aspekts – lai profesionāli trenētos, nepieciešama liela nauda. Vairāki mana vecuma golferi tika augstskolā ASV, kas ir brīnišķīgi – studijas par brīvu, spēlē golfu un iegūsti izglītību. Tomēr es jau biju sasmaržojis citu dzīves aicinājumu."
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze septembra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!