Salīdzinot pēdējā desmitgadē notikušos NBA draftus, 2015. gada modelis jau šobrīd izceļas ar itin augstu talanta līmeni. Piecu gadu laikā četri tā pārstāvji jau izpelnījušies dalību līgas Zvaigžņu spēlē, turklāt par stabiliem rotācijas spēlētājiem NBA komandās kļuvuši vairāki ar samērā zemu kārtas numuru aizrunāti spēlētāji. Tai pašā laikā trešā daļa no pirmajā kārtā izvēlētajiem censoņiem vairs nav pasaules spēcīgākajā līgā, turklāt ceturtā daļa no visiem izvēlētajiem sportistiem NBA tā arī ne reizi neuzspēlēja. Šajā draftā netrūka negaidītu izvēļu un pārsteigumu, kā arī paļaušanos uz spēlētāja talanta uzplaukšanu tuvāko gadu laikā.
Joprojām pirmais numurs
1. Karls Entonijs Taunss (Minesotas Timberwolves)
NBA aizvadījis 358 spēles (visas sākumsastāvā), vidēji 34,4 minūtes, 22,7 punkti, 11,8 atlēkušās bumbas, 2,8 rezultatīvas piespēles spēlē
Pirmo reizi vēsturē tikusi pie augstākās izvēles NBA draftā, Minesotas Timberwolves komanda to izmantoja, lai piesaistītu šīs drafta klases gardāko kumosiņu Karlu Entoniju Taunsu. Dominikāniešu izcelsmes centrs uzticību lielā mērā arī attaisnojis, jo šo piecu gadu laikā iekrājis iespaidīgu individuālo statistiku un ir starp dominējošajiem savas pozīcijas spēlētājiem uzbrukumā, par ko tika atalgots ar maksimālo piecu gadu līgumu, kura kopējā vērtība var sasniegt 190 miljonus ASV dolāru. Pirmajā sezonā atzīts par labāko debitantu, Taunss 2018. un 2019. gadā piedalījās Zvaigžņu spēlē un reizi jau ir izvēlēts NBA sezonas trešajā simboliskajā piecniekā.
Tiesa, Minesotā ap jauno talantu tā arī nav izdevies uzbūvēt konkurētspējīgu kolektīvu un komanda šo piecu sezonu laikā tikai reizi kvalificējusies izslēgšanas turnīram, kurā izstājās pirmajā kārtā. Kārtējās pārbūves laikā šosezon Taunss izcēlās ar komandas līderim pagalam neglaimojošu statistiku – komanda zaudēja 17 spēlēs pēc kārtas, kurās centra uzbrucējs piedalījās. Šī sērija ilga vairāk nekā divus mēnešus.
Spēlētāja potenciāls joprojām tiek vērtēts ļoti augstu, turklāt komandā viņam pievienojies vēl viens no šīs drafta klases varoņiem – D'Andželo Rasels. Nav mazsvarīgi, ka Taunsam pirmajās četrās sezonās izdevās izvairīties no nopietniem savainojumiem un šajā periodā viņš izlaida tikai piecas spēles. Šosezon gan spēlētājam šo reputāciju krietni pabojājusi dažādu traumu virkne, kuras dēļ viņš nav gājis laukumā pusē no komandas līdzšinējām spēlēm.
Savas komandas meklējumos
2. D'Andželo Rasels (Losandželosas Lakers)
NBA aizvadījis 317 spēles (269 sākumsastāvā), vidēji 29 minūtes, 17,5 punkti, 3,7 atlēkušās bumbas, 5,3 rezultatīvas piespēles spēlē
Slavenais Losandželosas klubs Lakers izvēli labāko trijniekā bija ieguvis pirmo reizi kopš 1982. gada un to izmantoja, lai draftētu D'Andželo Raselu, kurš tika uzskatīts par topošo zvaigzni saspēles vadītāja pozīcijā. Lai gan Rasels šobrīd sper solīšus tuvāk šo cerību attaisnošanai, pirmajās divās sezonās Lakers rindās viņam iedzīvoties tā arī neizdevās.
Netika līdzi NBA tendencēm
3. Džalils Okafors (Filadelfijas 76ers)
NBA aizvadījis 218 spēles (114 sākumsastāvā), vidēji 20,4 minūtes, 11 punktu, 5 atlēkušās bumbas, 1 rezultatīva piespēle spēlē
Vēl gadu pirms drafta slavenās Djūka Universitātes zvaigzne Okafors tika vērtēts visaugstāk starp 2015. gada klases dalībniekiem, tomēr šobrīd šī izvēle ar trešo kārtas numuru tiek pieskaitīta pie desmitgades lielākajiem vilšanās brīžiem. Jau nokļūšana Filadelfijā, kas pēdējos gados bija izvēlējusies vairākus perspektīvus garos spēlētājus ar šī brīža komandas līderi Džoelu Embīdu priekšgalā, bija izaicinājums cīņā par vietu sastāvā, turklāt Okaforam tā arī neizdevās augt līdzi NBA garo spēlētāju tendencēm, kas pēdējos gados strauji mainījušās. Lai būtu dominējošs centra uzbrucējs, basketbolistam pietrūka stabila metiena, daudzpusības un auguma. Nepalīdzēja arī dažādas ārpuslaukuma ķibeles, piemēram, iesaistīšanās kautiņā pie kāda bāra Bostonā debijas sezonas laikā.
76ers īsti nezināja, ko iesākt ar Okaforu, kuru nevēlējās aizmainīt, taču arī pienācīgu spēles laiku jaunajam basketbolistam nevarēja nodrošināt. Pēc ilgstošas rezervistu soliņa deldēšanas Okafors savas trešās sezonas sākumā tomēr tika aizmainīts uz Bruklinas Nets, bet pēc tam kā brīvais aģents par minimālo līguma summu (1,7 miljoniem dolāru sezonā) pievienojās Ņūorleānas Pelicans, kur bija rezerves centra uzbrucēja lomā.
Okaforu diezin vai redzēsim NBA superzvaigznes lomā, tomēr spēlētājam Ziemeļamerikā netrūkst atbalstītāju, kuri uzskata, ka ar pareizu darbu basketbolists kādā no komandām var kļūt par stabilu pamatsastāva spēlētāju.
"Vienradzis" ar neizsīkstošu potenciālu
4. Kristaps Porziņģis (Ņujorkas Knicks)
NBA aizvadījis 237 spēles (236 sākumsastāvā), vidēji 31,1 minūte, 18,1 punkts, 7,6 atlēkušās bumbas, 1,4 rezultatīvas piespēles, 2 bloķēti metieni spēlē
Daudzsološa, tomēr riskanta izvēle – tā pēc drafta tika dēvēts Ņujorkas Knicks lēmums ar ceturto numuru piesaistīt Latvijas basketbolistu Kristapu Porziņģi. Bažas par augumā garā spēlētāja traumatismu bija pamatotas, jo ceļgala krustenisko saišu plīsums, kura dēļ liepājnieks izlaida pusotru sezonu, nebūt nebija vienīgās veselības likstas laikā, kamēr viņa ķermenis vēl nobrieda NBA prasībām. Porziņģim gan ātri izdevās atspēkot apgalvojumus, ka pirmajās sezonās viņš varētu nebūt gatavs NBA līmenim. Jau no pirmajām spēlēm KeiPī izcēlās ar spilgtu sniegumu, turklāt turpina progresēt sezonu pēc sezonas. Tas liek ieturēt pauzi diskusijās par to, kuram no 2015. gada drafta "izlaiduma" ir visaugstākais potenciāls.
Sporta līdzjutējiem Latvijā lieki stāstīt, cik raibi izvērtušies Porziņģa pirmie pieci gadi basketbola spēcīgākajā līgā. Šī brīža sausais atlikums ir Kristapa izkļūšana no nekurienes virzienā stūrējošā Ņujorkas Knicks skavām un nokļūšana aizraujošā perspektīvā vienā komandā ar citu uzlēcošo Eiropas basketbola zvaigzni Luku Dončiču. Abu saskaņa laukumā un ārpus tā līdz šim bijusi daudzsološa un ļauj Dalasas līdzjutējiem cerēt uz atgriešanos virsotnē un, iespējams, ilgstošu noturēšanos tajā.
Porziņģis pirms šīs sezonas ar Mavericks komandu parakstīja piecu gadu maksimālo līgumu 158 miljonu ASV dolāru vērtībā. Lai gan basketbolists savā pirmajā sezonā pēc nopietnās traumas vēl turpināja atgūt ritmu, tas viņam neliedza līdz piespiedu pauzei 51 spēlē gūt vidēji 19 punktu un teju desmit atlēkušo bumbu katrā.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze jūnija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!