Testu sistēma prasa daudz enerģijas
Augstākā līmeņa starptautisko sacensību sēriju Latvijā augusta pirmajā pusē ievadīja uzreiz trīs pasaules čempionāta posmi motokrosā Ķegumā, drīz pēc tam Liepājas un Talsu apkārtnē risinājās Eiropas čempionāta posms autorallijā, bet septembrī līdzjutējiem būs iespēja klātienē atbalstīt kontinenta spēcīgākos pludmales volejbola duetus Eiropas meistarsacīkstēs Jūrmalā un pasaules rallijkrosa zvaigznes Biķernieku trasē paredzētajos pasaules čempionāta posmos. Jāņem vērā, ka vairākums šāda līmeņa maču citās valstīs notiek pie tukšām tribīnēm. "Rallijkrosa sacensībās pirmie posmi Zviedrijā un Somijā ir bez skatītājiem. Mums būs pirmais, varbūt pat vienīgais posms šosezon ar līdzjutējiem. Visi pievērš uzmanību tāpēc, ka mums pašreiz ir situācija, kurā varam šādus pasākumus sarīkot. Protams, tā ir arī milzīga atbildība, bet darām visu, lai noteikumi tiktu ievēroti," Sporta Avīzei stāsta Liepājas rallija un Biķernieku rallijkrosa posmu rīkotājs Raimonds Strokšs.
Motokrosa sacensības organizējošais Kristers Serģis neslēpj, ka arī valstiski tā bijusi liela uzdrošināšanās – atļaut rīkot šādus starptautiskus pasākumus, kuri gribot negribot sev līdzi piesaista dažādus riskus, jo sportisti un viņu komandu pārstāvji Latvijā ierodas no malu malām. Serģis pateicas Izglītības un zinātnes, kā arī Veselības ministrijai, kas pieņēma izņēmuma nosacījumus, lai ārvalstu sportistiem pēc ierašanās nenāktos četrpadsmit dienu pavadīt karantīnā, jo tas sacensību norisi padarītu neiespējamu. Tā vietā izstrādāts stingrs Covid-19 testu veikšanas protokols, kas jāievēro ikvienam sacensību dalībniekam un komandu pārstāvim no oranžajā vai sarkanajā sarakstā ievietotajām valstīm, kur inficēšanās ar koronavīrusu pārsniedz 16 gadījumu uz simt tūkstošiem iedzīvotāju. "Visiem iesaistītajiem, kuri iebrauc no šīm valstīm, jāiesūta ne vairāk kā trīs dienas vecs tests un jāpiesaka laiks laboratorijā Latvijā, kur tiek veikta vēl viena pārbaude. Pēc pāris dienām tests jāatkārto. Neizklausās tik sarežģīti, taču, līdzko sarakstā tiek ieliktas jaunas valstis, uzreiz nojūk vesela virkne ar lidojumiem un mums visi laiki jāpārplāno," stāsta Strokšs. Viņš neslēpj, ka Covid-19 plāna izpildei viņa komanda veltījusi vismaz tikpat daudz laika un resursu kā visa pasākuma rīkošanai. Tikusi izveidota pat īpaša darba grupa, kas nodarbojusies tikai ar testu koordinēšanu un veselības stāvokļa uzraudzīšanu. Izņēmuma gadījumi pieļauti netika. "Mūsu rallijā neviens klients, dalībnieks vai mehāniķis pat pakustēties nevarēja, ja neizmērījām viņam temperatūru. Ja kādam parādītos simptomi, mēs to uzreiz noķertu, jo kontroli veicām vairākas reizes dienā," norāda Strokšs. "Rezumējums ir tāds, ka sistēma reāli strādā, bet, lai to ieviestu dzīvē un izpildītu, jābūt ārkārtīgi punktuāliem un tam jāvelta daudz enerģijas."
Izveidotā sistēma padarīja iespējamu šādu sacensību sarīkošanu. "Visi kā viens atzīst, ka Latvija šajā situācijā pašreiz ir unikāla vieta. Viņi brīnās, ka kaut kas tāds vispār pie mums ir iespējams." Serģis šos izaicinājumus saredz kā iespēju vēlreiz pierādīt latviešu spēju sarīkot augsta līmeņa sacensības grūtos apstākļos. Viņš apgalvo, ka kopumā pasaules motokrosa čempionāta laikā veikts vairāk nekā tūkstotis testu un visi bijuši negatīvi. Rallija rīkotājiem gan izdevies šādā veidā konstatēt vairākus inficēšanās gadījumus. "Testu veikšana sevi attaisnoja, jo divus gadījumus šādi uzķērām vēl pirms viņu izlidošanas uz Latviju, bet vienu – jau šeit uz vietas. Vienam no dalībniekiem pirms izlidošanas tests bija negatīvs, bet Latvijā veiktais jau pozitīvs – bez kādiem simptomiem. Spējām laikus atrast šos inficētos cilvēkus. Tas, kurš jau bija Latvijā, līdz testa rezultāta sagaidīšanai atradās pašizolācijā, neblandījās apkārt un neradīja riskus citiem," uzsver Strokšs.
Serģis atklāja, ka viens otrs komandu dalībnieks neslēpis, ka testu veikšana jau rādoties murgos. Arī Strokšam Eurosport televīzijas komentētājs Neils Kolts stāstījis, ka pēdējā mēneša laikā viņam veikti vairāki desmiti Covid-19 testu. "Viņš teica, ka deguns jau ir īpaši jūtīgs, tomēr cilvēki iemācījušies ar to sadzīvot. Visi ir ļoti saprotoši un dara to, kas jādara. Nav jautājumu, cīņas vai liekas pārliecināšanas."
Lai gan sacensību sarīkošana šoreiz bijusi par kārtu smagāka nekā citas reizes, arī ieguvums ir liels, jo starptautiskā sporta sabiedrība novērtējusi latviešu uzņēmību. "Parādījām pasaulei, ka šādos apstākļos sacensības var rīkot. Uz mums skatījās ļoti daudz acu pāru. Pēc pasākuma man piezvanīja pats Eurosport boss, kurš parasti to nemaz nedara, un izteica ārkārtīgi lielu pateicību par paveikto. Mums bija simt iemeslu, kāpēc varētu atteikties no organizēšanas. Arī pats Pasaules automobiļu federācijas vadītājs Žans Tods interesējās par šo vienu Covid-19 gadījumu. Nav jau šobrīd sportā tik daudz pasākumu vispār, īpaši ar skatītājiem, tāpēc mums bija liela uzmanība," rezumē Strokšs. Viņš gan atzina, ka līdz galam vēl nav izdevies novērtēt paveikto, jo jau nākamajā dienā pēc Liepājas rallija beigām viņa komanda ķērusies pie nākamā projekta – septembrī Biķerniekos paredzētā pasaules rallijkrosa čempionāta posma rīkošanas.
Erudītie un apzinīgie skatītāji
Skatītājiem pirms ierašanās sacensību norises vietā tests nebija jāveic, tomēr klātienes apmeklētāju skaits bija stingri ierobežots līdz trijiem tūkstošiem. Tāpat vajadzēja ievērot ierastos drošības nosacījumus, par kuriem lieku reizi pirms sacensībām atgādināja arī rīkotāji.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze septembra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!