GODĪGUMS SPORTĀ
Cīņa ar dopingu sportā ir sarežģīta, prasa lielus resursus, dažādus diskutablus noteikumus un apgrūtinājumus atlētiem. Neskatoties uz to, negodīgi sportisti, treneri, mediķi un citi iesaistītie izmanto sistēmas vājās vietas, lai neatļauti iegūtu priekšrocības. Antidopinga sistēma tiek nepārtraukti pilnveidota, bet tik un tā pastāv gana daudz iespēju to apiet. Ētisku apsvērumu dēļ tās neminēšu. Mūžīgi aktuāla ir diskusija, ka varbūt nemaz nav vērts cīnīties pret dopingu, jo pieaugušus profesionāļus nevajag ierobežot. Tieši to vēlas ieviest tā sauktās uzlabotās spēles. "Supercilvēku sacīkstes ir sākušās," vēsta EG, paužot, ka šādi varēšot noskaidrot, uz ko cilvēks patiesi ir spējīgs. Ja viss ir atļauts, godīgums tikšot saglabāts. EG pārstāvji apgalvo, ka sportā aizliegtās vielas lieto 44% sportistu.
Kas ir godīgi? Pat dvīņi netiek nolikti uz vienas starta līnijas, ja runājam par potenciālajiem sasniegumiem, attīstot dažādas fiziskas spējas un atrodot tām efektīvu pielietojumu kādā sporta veidā. Katrs piedzimstam ar savu ģenētisko komplektu, kas dod lielākas vai mazākas priekšrocības. Tautai patīk teikt, ka smags darbs uzvar talantu, bet ne vienmēr. Agrā specializācija joprojām ir cieņā – daudziem patīk jaunie un talantīgie, kam viss labi padodas, ātri apgūstot nepieciešamo. Talantīgie gūst slavu, atbalstu, kamēr mazāk talantīgie pamazām zaudē motivāciju. Kāpēc tas jāpiemin EG kontekstā? Viņi klāsta, ka nekas nav līdz galam godīgi (vienkāršotā vēstījuma versija), pieminot, ka ne visiem ir paveicies "ģenētiskajā loterijā" un dopinga lietošana varētu līmeni izlīdzināt. Te rodas jautājums, vai tas paliek spēkā, ja lieto arī tie, kuri šajā pašā "loterijā" ir uzvarējuši? Diez vai arī piedāvātā biomarķieru analīze ļaus novērtēt, kam un cik daudz dotību radījuši iedzimtie faktori, kuru nozīmi katrā konkrētajā sporta veidā izmērīt ir ļoti sarežģīti. Mums atliek tikai iedomāties, kas par varenu supercilvēku sanāktu, ja augšanas periodā varētu iedot kādu "piešprici". Topošie un esošie vecāki var apdomāt situāciju, kurā viņu trīspadsmitgadīgajai meitai treniņu process tiktu bagātināts ar steroīdu kokteili un citiem "talanta veicinātājiem". Jāpiebilst, ka EG pārstāvji uz šo tiešā veidā nemudina, taču sporta nozari pārstāvošajiem diez vai būs ilūzijas, pie kā mēs agri vai vēlu nonāktu, ja motivācija būtu dalība
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze augusta numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!