Olimpiskās liesmas iedegšana ceremonija ir simboliska un nozīmīga Olimpisko spēļu tradīcija, kas iezīmē skaidru ceļu uz spēlēm. Olimpiskā liesma tiek iedegta 100 dienas pirms Olimpisko spēļu sākuma. Ceremonija notiek Hēras templī Olimpijā, Grieķijā, kur, izmantojot ieliektus spoguļus, no saules stariem augstā priesteriene iededz liesmu. Tiklīdz liesma ir iedegta, tā tiek pārnesta uz Olimpisko lāpu un stafetes veidā mēro ceļu līdz Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijai.
Lāpa no Grieķijas mēros ceļu pāri Vidusjūrai līdz Francijai, kur uzsāks savu ceļu, viesojoties arī trīs Francijas aizjūras teritorijās – Atlantijas, Klusajā un Indijas okeānā. Lāpa ierasti ceļo pa dažādām pilsētām un reģioniem, simbolizējot olimpiskās kustības vienotību un saikni visā pasaulē. Olimpiskā lāpa noslēgumā ieradīsies Olimpisko spēļu rīkotājpilsētā – Parīzē, kur atklāšanas ceremonijas noslēgumā, 26. jūlijā, tiks iedegtā lielā Olimpiskā lāpa, kura degs visu spēļu laiku un oficiāli iezīmēs spēļu atklāšanu.
Olimpiskā uguns simbolizē tīrību, tiekšanos pēc pilnības un tiekšanos pēc olimpiskajiem ideāliem. Tas arī atspoguļo nepārtrauktību starp senajām un mūsdienu Olimpiskajām spēlēm.
Olimpiskās lāpas iedegšanas ceremonija
Pirmo reizi Latvijas sarkanbaltsarkanais karogs Olimpiskajās spēlēs plīvoja 1924. gadā. Janvārī pirmajās ziemas spēlēs Šamonī un pēc tam VIII Vasaras spēlēs Parīzē. Sportisti zem Latvijas sarkanbaltsarkanā karoga Vasaras Olimpiskajās spēlēs izcīnījuši 21 medaļu, no tām 4 zelta (sporta vingrošana – brīvās kustības, 2 medaļas BMX riteņbraukšana, 3x3 basketbols), 11 sudraba medaļas (2 medaļas vieglatlētika – soļošana, grieķu-romiešu cīņa, šaušana, 2 medaļas kanoe airēšana, sporta vingrošana – atbalsta lēciens, svarcelšana, modernā pieccīņa, 2 medaļas vieglatlētika – šķēpmešana) 6 bronzas medaļas (riteņbraukšana, vieglatlētika – soļošana, džudo, 2 medaļas svarcelšana, pludmales volejbols).
Parīzē, Francijā, šīs būs trešās Vasaras Olimpiskās spēles. Pirmās norisinājās 1900. gadā un otrās, tieši pirms simts gadiem - 1924. gadā. Simts gadu laikā nozīmīgi pieaudzis Olimpisko sporta veidu skaits no 17 līdz 45, tāpat kā sportistu skaits no 3089 līdz ~10500 un medaļu komplektu skaits no 126 līdz 329.