Trešdiena, 15. maijs
Sofija, Taiga, Airita, Arita

PK finālturnīra atklāšanas spēlē Brazīlija pārspēj Horvātiju

Pasaules kausa futbolā finālturnīra atklāšanas spēlē ceturtdien turnīra saimniece Brazīlija ar 3:1(1:1) pārspēja Horvātijas valstvienību.Spēles rezultātu atklāja Horvātijas izlase, kad bumbu savos vārtos raidīja brazīliešu aizsargs Marselo. Savukārt turpinājumā Brazīlijas rindās divus vārtus guva Neimars, bet reizi precīzs bija Oskars.

Mačs abu vienību izpildījumā iesākās nervozi, komandām regulāri kļūdoties saspēlē. Septītajā minūtē pirmo bīstamo momentu spēlē izveidoja Horvātijas izlase, kad pēc Ivana Perišiča centrējuma tikai nedaudz garām ar galvu sita pieredzējušais uzbrucējs Ivica Oličs. Savukārt četras minūtes vēlāk tieši Oličs palīdzēja horvātiem atklāt cīņas rezultātu, kad vienības pretuzbrukumā futbolists ar lielisku piespēli soda laukumā apgādāja Nikicu Jelaviču. Raženais uzbrucējs gan nespēja bumbu pāradresēt vārtu tīklā, palaizdams to tālāk, tomēr brazīliešu aizsargs Marselo netīši to raidīja savos vārtos - 1:0.Pēcāk daudz aktīvāk laukumā sāka darboties turnīra saimnieki, uzskatāmi pārņemot spēles grožus savās rokās. 21.minūtē pirmo reizi mačā nopietni cīņā iesaistījās horvātu vārtsargs Stipe Pletikosa, kurš, nodemonstrēdams lielisku reakciju, glāba savus komandu pēc Oskara sitiena. 27.minūtē ar rupju izklupienu izcēlās brazīlietis Neimars, atzīmēdamies ar pirmo dzelteno kartiņu mačā. Savukārt divas minūtes vēlāk Brazīlija rezultātu izlīdzināja. Lielisks tālsitiens no aptuveni 25 metriem padevās izlases līderim Neimaram, kurš guva savus 32.vārtus valstsvienības rindās (1:1). Puslaika noslēdzošajās minūtes duelis abu izlašu starpā aizritēja līdzvērtīgi.Finālturnīra atklāšanas spēles otrais puslaiks iesākās daudz mierīgāk kā pirmais, komandām salīdzinoši lēnām ievadot pozicionālus uzbrukumus. 65.minūtē Brazīlija izveidoja bīstamu pretuzbrukumu, tomēr to laikus ar noteikumu pārkāpumu apstādināja horvātu aizsargs Vedrans Čorluka. Pēcāk Dani Alveša tiešais brīvsitiens lidoja tikai nedaudz garām pretinieku vārtiem.Tikmēr 70.minūtē japāņu tiesnesis Juiči Nišimura nozīmēja apšaubāmu 11 metru soda sitienu uz Horvātijas izlases vārtiem, argumentējot to ar brazīlieša Freda pieturēšanu soda laukumā. Video atkārtojums gan uzskatāmi parādīja, ka uzbrucējs nokrita bez īpaša kontakta ar pretinieka, tādejādi tiesnesim pieļaujot rupju kļūdu jau finālturnīra sākumā. 11 metra soda sitienu tikai ar pūlēm realizēja Neimars, Pletikosam nedaudz skarot bumbu - 2:1. Atlikušajās spēles minūtēs Horvātija izmisīgi mēģināja izlīdzināt rezultātu uz tablo, tomēr lieliski pretinieku vārtos darbojās Žūlio Sēzārs. Savukārt pamatlaika kompensācijas laikā Oskars guva Brazīlijai trešos vārtus, pieliekot punktu horvātu cerībām uz pozitīvu iznākumu mačā.Tādejādi Brazīlija A apakšgrupā nopelnījusi pirmos trīs punktus. Grupas pirmās kārtas otrajā spēlē piektdien savā starpā spēkosies arī Kamerūnas un Meksikas valstsvienības.Tāpat finālturnīru piektdien uzsāks B apakšgrupas vienības - 2010.gada Pasaules kausa fināla atkārtojumā tiksies Spānija pret Nīderlandi, bet Čīle mēģinās apliecināt favorītes statusu pret Austrāliju.Sacensības 12 Brazīlijas pilsētās un stadionos ilgs līdz 13.jūlijam. Izslēgšanas turnīrs startēs 28.jūnijā.Finālturnīrā Eiropu pārstāv 13 valstsvienības, Dienvidameriku un Āfriku piecas, pa četrām izlasēm ir no Ziemeļamerikas, Centrālamerikas un Karību jūras reģiona, bet trīs - no Āzijas. Pirmo reizi kopš 2002.gada nevienai valstij neizdevās kvalificēties finālturnīram no Okeānijas reģiona sacensībām, tomēr finālturnīrā piedalīsies Austrālija, kas kvalifikācijas ciklā startē Āzijas zonā.Valstsvienības sadalītas astoņās apakšgrupās, pa četrām izlasēm katrā. Visas turnīra dalībnieces aizvadīs trīs grupas spēles. Tālāk katras grupas divas labākās komandas turpinās cīņu izslēgšanas fāzē, kur sākotnēji nonāks 16 valstis, sadaloties astoņos pāros. Turpinājumā katrā izslēgšanās kārtā izlašu skaits saruks uz pusi, līdz finālā iekļūs divas spēcīgākās turnīra dalībnieces.Pirms četriem gadiem DĀR čempionu titulu izcīnīja Spānija, kas finālā ar 1:0 papildlaikā uzvarēja Nīderlandi. Savukārt trešo vietu otrajā turnīrā pēc kārtas izcīnīja Vācija.Brazīlijas izlases sastāvs – Žūliu Sēzars, Dani Alvešs, Davids Luišs, Tjagu Silva, Marselo, Luišs Gustavo, Paulinju (Hernanešs, 63.min.), Oskars, Halks (Bernards, 68.min.), Neimars (Ramirešs, 88.min.), Freds.Horvātijas izlases sastāvs - Stipe Pletikosa, Darijo Srna, Vedrans Čorluka, Dežans Lovrens, Šime Vrsaļko, Mateo Kovačičs (Marselo Brozovičs, 71.min.), Luka Modričs, Ivans Rakitičs, Ivans Perišičs, Ivica Oličs, Nikica Jelavičs (Ante Rebičs, 78.min.)