Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Gudrona dīķi

FOTO: No vēsturiskā piesārņojuma pilnībā attīrīti Inčukalna sērskābā gudrona dīķi

Valsts vides dienests (VVD) īstenojis Latvijā līdz šim apjomīgāko un tehnoloģiski vienu no sarežģītākajiem vides projektiem, attīrot no vēsturiskā piesārņojuma – bīstamajiem atkritumiem Inčukalna sērskābā gudrona dīķus. Pašlaik pilnībā noslēgušies sanācijas un rekultivācijas darbi, bet no dīķiem izvestā gudrona droša utilizācija turpināsies līdz 2023. gadam.

Ķīviņi gudrona dīķu sanācijas projektā turpinās

Bīstamo atkritumu apsaimniekotājs Eko osta iesniedzis Zemgales rajona tiesā prasības pieteikumu pret būvuzņēmumu Skonto būve, kurā prasa piedzīt no Skonto būves 1,89 miljonus eiro un līgumsodu 189 000 eiro apmērā, aģentūru LETA informēja Eko osta pārstāvji.

Gudrona dīķu saturs – īpaši karstā krāsnī

"Mēs zinām par iedzīvotāju interesi atrisināt problēmu ar Inčukalna gudrona dīķi un esam gatavi atbalstīt Latviju, Latvijas valdību, lai atrisinātu šo problēmu. Izvērtējot situāciju, secinājām – ja materiāls atbilst mūsu kvalitātes prasībām, mēs esam gatavi to pieņemt un izmantot, neradot bīstamas emisijas," intervijā Romānam Meļņikam norāda SIA CEMEX Brocēnu cementa rūpnīcas direktors Uvis Lubjūns.

Par sanācijas darbu veikšanu Inčukalnā cīnās vācu un vietējais uzņēmums

Inčukalna gudrona dīķus pavisam droši var saukt par vienu no piesārņotākajām vietām Latvijā. No pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem līdz astoņdesmito gadu sākumam divos dīķos zem klajas debess tika izgāzti desmitiem tūkstošu tonnu bīstamo atkritumu. Sabiedrības uzmanību šis objekts izpelnījies ne vien ar nepanesamo smaku un apdraudējumu videi, bet arī ar skaļajiem skandāliem, kas saistīti ar uzņēmumu Skonto būve un pirmo mēģinājumu vietu attīrīt. Nu Valsts vides dienests (VVD) sola tuvāko mēnešu laikā vienam no pretendentiem uzticēt pirms diviem gadiem pārtrauktos Inčukalna gudrona dīķu sanācijas darbus, piektdien lasāms laikrakstā Diena.

Emsis: Tiesiskais "rāmis" sanācijai Inčukalnā nav pareizs

Sērskābā gudrona izgāztuves Inčukalnā likvidēšana sākotnēji tika uztverta kā viens no lielajiem uzdevumiem okupācijas seku novēršanai. Diemžēl patlaban jēdziens "gudrona smelšana" iegūst negatīvu nozīmi, radot aizdomas par sanācijas darbu tīšu vilcināšanu kādu interešu vārdā. Kā vērtējams notiekošais – Guntara Gūtes saruna ar Induli Emsi, habilitēto bioloģijas zinātņu doktoru, kādreizējo vides ministru, SIA Eiroprojekts konsultantu.

Sanācijas darbus Inčukalna gudrona dīķī varētu atsākt rudenī

Tiek prognozēts, ka jau septembrī vai oktobrī varēt noslēgt līgumu ar kādu no uzņēmumiem, lai tiktu veikts Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas darbu otrais posms, kam arī pieejami vairāk nekā 24,8 miljoni eiro Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļu.

Politika paviršību nemīl. Politiķi – mīl

Māra Kučinska (ZZS) valdību lielā mērā raksturo nevēlēšanā pamanīt un labot pieļautās kļūdas. Spilgts piemērs tam ir norma par minimālo sociālo iemaksu līmeni mikrouzņēmiem, valdības klusējot akceptētā 20 miljonu dalīšana deputātu kvotās un "ģeniālā" doma gudronu no Inčukalna sērskābā gudrona dīķiem apglabāt poligonos tepat Latvijā.

Mūsu gudrons paliks pie mums

Iespējams, indīgais gudrons, kas joprojām skalojas Inčukalna dīķos, paliks Latvijā. No jaunajiem dīķu attīrītājiem būs atkarīgs, šo vielu pārstrādās vai apglabās kādā no poligoniem. Iepriekš veda pārstrādāt uz Vāciju.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide