Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Ilze Auzāne

Kvantu matu implanti

Septīto Purvīša balvu ir saņēmusi jaunā māksliniece Amanda Ziemele.

Divu jomu satuvināšanās. Programma Latvijas skolas soma noslēdz trešo mācību gadu

Apmēram 14 tūkstošu kultūras norišu, kas ir bijušas pieejamas vairāk nekā 200 000 bērnu un jauniešu viena mācību gada laikā, – pagājušajā nedēļā platformā Zoom norisinājās preses konference par starpdisciplinārās kultūrizglītības programmas Latvijas skolas soma trīs darbības gados gūtajām atziņām un aktualitātēm. Tā tika izveidota 2018. gadā Latvijas valsts simtgades programmā, lai dotu iespēju skolēniem iepazīt Latvijas kultūras norises, sasaistot tās ar mācību un audzināšanas darbu.

Pa septiņiem ceļiem. Kultūras ministrija uzsāk informatīvo kampaņu Atrastā Latvija

Ieguldot 68 miljonus eiro, Latvijas reģionos atjaunoti un izbūvēti gandrīz sešdesmit kultūras un dabas mantojuma objektu – muižas, pilis, baznīcas, muzeji, dabas takas, dārzi, estrādes, torņi, tilti, promenādes, pludmales un citi, kā arī attīstīti un izveidoti jauni kultūras un tūrisma pakalpojumi. Lai mudinātu Latvijas iedzīvotājus apmeklēt šos objektus, uzsākta informatīvā kampaņa Atrastā Latvija ar mājaslapu, septiņu televīzijas raidījumu ciklu, cita veida informatīvajiem materiāliem un spēli, kas norisināsies visu vasaru līdz pat šā gada 5. septembrim.

Pa augšupejošām kāpnēm(1)

Vispirms izrāde, pēc tam seriāls un tagad arī seriālluga Covid-19 apstākļos tik pierastajā Zoom platformā. Gusts Ābele (16) kopā ar domubiedriem – citiem jauniešiem no eksperimentālās teātra studijas Kāpnes – jau paguvis iemēģināt roku radošajā procesā un apstāties nedomā

Ceļu pie lasītājiem uzsākusi fotogrāfiju un stāstu grāmata Ziemeļmeitas kods

"Es izjūtu savu Ziemeļmeitu caur savām priekštecēm, caur dzimtas sievietēm. Tā ir tāda smalka atbildības forma. Visvairāk izjūtu caur spītu, tādu, kas ļauj nebaidīties, celties, sargāt. Izjūtu saiknē ar dabu. Izrādās, tas ir vienojoši daudzām. Mums ir savas spēka vietas, patvēruma vietas, dziedināšanas vietas. Tie ir sevis meklējumi, sevis aplūkošana no malas, ieskatīšanās ciešāk. Nodefinēšana," sarunā ar laikrakstu Diena par tikko iznākušo grāmatu Ziemeļmeitas kods stāsta tās idejas autore fotogrāfe Una Taal, kurai viens no būtiskākajiem stimuliem šīs grāmatas tapšanai ir bijusi viņas vecmāmiņas māsas Margas Cāzares uzdāvinātā broša no sudraba pieclatnieka.

Aisberga redzamā daļa. Mūsdienu romantisko attiecību veidošanas kultūras analīze mākslas darbos

Lai iemīlētos, klikšķiniet šeit! – līdz 27. jūnijam Latvijas Mākslas akadēmijas eksperimentālajā izstāžu telpā Pilot ir skatāma izstāde, kas aplūko to, kā iepazīšanās lietotnes ir ietekmējušas mūsdienu romantisko attiecību veidošanas kultūru, un kas ievada Rīgas Fotogrāfijas biennāles programmu Next 2021 (šajā programmā uzmanība vērsta uz jaunajiem māksliniekiem un šogad arī kuratoriem, aktualizējot kuratora kā starpnieka lomu starp skatītāju, mākslinieku un mākslas darbu).

Nafta ir melna, karote – balta. Saruna ar režisori Lailu Pakalniņu

Citu darbu vidū Nacionālā kino centra organizētajā 4. maija Latvijas filmu maratonā būs skatāma režisores Lailas Pakalniņas dokumentālā filma Karote (2019), kas vēsta par plastmasas karotes dzīves ciklu no zemes dzīlēs iegūtas naftas līdz ēdvietām, kur tās mūžs ilgst vien dažas minūtes.

Nokrakšķēja un radīja aizdomas. Režisora Valtera Sīļa klausāmizrāde liek pacelt klausuli

"Ir 1987. gada 31. decembris. Tu dzīvo Latvijas Padomju Sociālistiskajā Republikā. (..) Pienācis izsaukums no biedra Jansona. Laiks doties uz darbavietu V. Ļeņina un F. Engelsa ielas krustojumā. Uzkāp uz savu kabinetu otrajā stāvā, apsēdies pie darba stacijas un gaidi," – interneta vietnē www.noklausies.lv klausītājiem ir iespēja iejusties Valsts drošības komitejas darbinieka ādā un noklausīties sarunas starp cilvēkiem, kuri tiek turēti aizdomās par pretvalstiskām darbībām. Sarunas ierunājuši aktieri Inga Tropa-Fišere, Daiga Gaismiņa, Ivars Krasts, Inta Tirole, Jānis Āmanis un citi.

Intars Rešetins: Radioteātrī ieraugām aktiera patieso talantu(1)

No šodienas līdz 24. aprīlim Latvijas Radio 1 klausītājiem piedāvā Radioteātra pirmatskaņojumu – godalgotas latviešu rakstnieces Janas Egles stāstu krājuma Svešie jeb miļeņkij ti moj iestudējumu, ko veidojis Intars Rešetins. Tas skanēs ik vakaru plkst. 22.05–23.00 un būs pieejams arī mājaslapā Latvijasradio.lv. Uzvedums ir režisora debija Radioteātrī. Ar viņu mēs sazvanāmies makšķerēšanas laikā.

Celms kā podests mākslai

Tiešsaistes izstādes projekts Brīvdabas galerija piedāvā virtuālu pastaigu, kurā var iepazīt Latvijas Mākslas akadēmijas metāla dizaina apakšnozares pasniedzēju, absolventu un studentu darbus.

Ar slapju lupatu sejā. Pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma par mobingu

Es tiku visu laiku apsmieta, apsaukāta un sista par to, ka man nebija "īstā" ģimene – saka viena no dokumentālās filmas Mobings. Izdzīvošanas skola galvenajām varonēm, ar kuru tuvāk varēs iepazīties jau nākamajā piektdienā, 23. aprīlī, plkst. 21 LTV 1. kanālā un interneta vietnē Replay.lv, kur pirmizrādi piedzīvos Latvijas Televīzijas veidotais stāsts par bērnībā un pusaudžu vecumā piedzīvoto vienaudžu vardarbību. Statistika liecina, ka no tās cieš katrs trešais skolēns Latvijas skolās.

Savā galvā es dejoju brīnišķīgi. Dejas apmācības video cikls jeb Dienaszagļu rīta rosme

Tik viena doma prātā man, tik viena doma prātā man – režisore Una Rozenbauma un producents/vadītājs Mārtiņš Mielavs sadarbībā ar horeogrāfi Elīnu Gediņu ir radījuši dejas apmācības video ciklu ar nosaukumu Dienaszagļu rīta rosme, ar kura palīdzību ikviens interesents var apgūt komponista Imanta Kalniņa sarakstītās dziesmas Svētku diena horeogrāfiju.

Maršruts gar Mārupīti. Raidījumu cikla Literatūre komanda ir īstenojusi jaunu projektu bērniem

Doties ekspedīcijās, ārstēt sasirgušu dzejoli, nepazust miglā un satikt īstu rakstnieku – skatītāju iecienītā raidījumu cikla Literatūre komanda ir īstenojusi jaunu projektu ar nosaukumu Literatūre/ Sākumskola, kas tapis nolūkā jaunākos lasītājus (1.–6. klašu skolēnus) iepazīstināt ar mūsdienu latviešu bērnu literatūru un tās autoriem caur spēli un dažādiem uzdevumiem. Šie raidījumi būs skatāmi ik svētdienu plkst. 9.15 Latvijas Televīzijas 1. kanālā.

Kādi āboli Zelta ābelē? Šā gada grāmatu mākslas konkurss izceļ labākos un uzrāda tendences

Sākot ar sesto aprīli, soli pa solim tiks atklāti šā gada grāmatu mākslas konkursa Zelta ābele 2020 laureāti septiņās kategorijās – Dzeja, Proza, Dokumentālie izdevumi, Zinātniskā literatūra, Uzziņu literatūra, Mākslas izdevumi un Grāmatas bērniem un jauniešiem. Šogad konkursam tika iesniegta 141 grāmata, ko izvērtēja žūrija mākslinieka Roberta Koļcova vadībā. Pirms gaidāmā notikuma aicinājām trīs žūrijas dalībniekus uz nelielu sarunu par personiskajiem kritērijiem, zinātnisko literatūru, tendencēm un Alekseju Muraško.

Dzīve ārpus likuma tavā ekrānā. Pirmizrādi piedzīvojis Andreja Ēķa veidotais seriāls Nebaidies ne no kā(1)

Mēs esam radījuši stāstu par narkobiznesu. Nežēlīgu, tumšu, asiņainu un reālu! – nākamās paaudzes televīzijā Go3 pirmizrādi piedzīvojis režisora Andreja Ēķa veidotais seriāls Nebaidies ne no kā, kas balstīts uz patiesiem notikumiem un vēsta par Latvijas noziedzīgo pasauli. Tas balstīts uz vietējā narkokurjera Rolanda Priverta sarakstītās tāda paša nosaukuma grāmatas motīviem.