Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Ilze Auzāne

Mīlestības vārdā Vidzemes tirgū

Starptautiskajā jaunā teātra festivālā Homo Novus šodien, 14. septembrī, rīt un parīt notiks mākslas projekts jeb viesošanās izrāde Mīlestības vārdā, kura tapusi sadarbībā ar vietējo iedzīvotāju grupu, kas identificējas kā LGBTQAI+.

Pa milimetram bērta kartupeļu lauka instalācija

Vienā no prestižākajām mākslas institūcijām Islandē – Dzīvās mākslas muzejā (The Living Art Museum) Reikjavīkā – līdz 3. oktobrim aplūkojama jauno latviešu mākslinieku Renātes Feizakas un Klāva Liepiņa veidotā izstāde As you are now so on- ce was I/As I am now so will you be, kas ironiskā spēles formātā aplūko autoru attieksmi pret to, kas ir un varētu būt nacionālā identitāte un vai tāda vispār pastāv.

Liesmojoša tumsa un vārds

Valmieras teātra jaunajā 2021./2022. gada sezonā ieplānotas deviņas pirmizrādes, kuru vidū būs gan latviešu oriģināldramaturģijas, gan arī klasikas iestudējumi. To izvēle balstīta, meklējot plašākas iespējas talantu atklāsmei desmit jaunajiem teātra aktieriem, kuri no šīs sezonas Valmierā uzsāk pilnvērtīgu darbu, laikrakstu Diena informēja Valmieras teātra pārstāve Marta Cekule.

Caur sidraba birzi gāju(1)

Par konkursa Latvijas Arhitektūras gada balva 2021 Lielās balvas jeb Grand Prix ieguvēju ir kļuvusi Dziesmu svētku estrādes pārbūve Mežaparkā, kuras autori ir Austra Mailīša un Jura Pogas arhitektu biroji.

Esības un kino skaistums

Šodien un rīt, 24. un 25. augustā, norisināsies jau tradicionālās Baltijas filmu dienas – bezmaksas seansi, kuros skatītājiem katrā no trim Baltijas valstīm tiek piedāvātas vairākas kaimiņvalstu filmas. "Diemžēl pēdējos 20 gadus mūsu kaimiņvalstu filmu klātbūtne Latvijā bijusi minimāla, un tas pats attiecas uz latviešu filmu klātbūtni Lietuvā vai Igaunijā. Protams, mēs visi daudz labāk zinām, kas notiek Breda Pita karjerā un ģimenē, nevis to, kas notiek, teiksim, Lietuvas kino," pirms vairākiem gadiem recenzijā par Lietuvas un Latvijas kopražojuma spēlfilmu Spēlmanis rakstīja kinokritiķe Dita Rietuma. Kopš tā laika Breda Pita un Andželīnas Džolijas jeb Brandželīnas pasaka ir piedzīvojusi savu skumjo finālu, bet Baltijas valstis ir spērušas pirmos soļus tuvošanās virzienā, ne tikai filmu radīšanas ziņā.

Patvēruma rašana keramikā

"Radu, tātad esmu" – ar franču filozofa Renē Dekarta slavenās frāzes interpretāciju nosaukumā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā ir atklāta Baltijas valstu laikmetīgās keramikas izstāde Creo ergo sum, kas būs aplūkojama līdz 3. oktobrim. Tā iepazīstina ar Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ievērojamākajiem autoriem un vienlaikus fiksē nozares pašreizējo stāvokli un attīstību globalizācijas laikmeta koncepciju mainībā. Kopumā izstādē ir pārstāvēti deviņpadsmit Baltijas valstu laikmetīgās keramikas mākslinieku, kurus ir izraudzījušies un aicinājuši piedalīties ar jauniem vai nesen tapušiem darbiem trīs kuratori – Valentīns Petjko (Latvija), Aurēlija Seiliene (Lietuva) un Pille Kaleviste (Igaunija).

Kopā būšanas atbalss sarakstā

Augstākajam apbalvojumam Latvijas arhitektūrā no visiem konkursā pieteiktajiem darbiem – objektiem un procesiem – ir izvirzīti vienpadsmit nominantu, starp kuriem augusta beigās tiks noskaidroti paši labākie.

Virtuālajos skaņas mākoņos

Vakar AB dambī tika atklāts mākslinieka Andra Indāna veidotais papildinātās realitātes skaņdarbs, instalācija Sirēnu sala, kas šo vietu ir pārvērtusi par neredzamu un skaņas piepildītu koncertzāli. Tās radīšanā izmantotas lokatīvo mediju tehnoloģijas, kuras pirmo reizi tika definētas 2003. gadā vienā no jauno mediju kultūras centra RIXC organizētajiem pasākumiem. "Mēs varam pozicionēt sevi realitātē caur GPS un arī virtuālus objektus – šajā gadījumā tā ir skaņa," ieskicē autors un piebilst, ka ar šo tehnoloģiju izmantošanu vairāku gadu garumā nodarbojas mākslinieks Gints Gabrāns savos papildinātās realitātes projektos.

Aplis ir noslēdzies

Kannu kinofestivālā triumfē Žulias Dikurno šausmu trilleris Titāns.

Kino vasara franču gaumē

Atzīmējot Francijas valsts nacionālos svētkus – Bastīlijas ieņemšanas dienu, 14. jūlijā visā pasaulē notiek Starptautiskais franču kino festivāls. Tā laikā vairāk nekā trīsdesmit valstīs tiek izrādītas jaunākās Francijā veidotās filmas. Festivāla mērķis ir svinēt kino atgriešanos uz lielajiem ekrāniem, kas šogad simboliski sakrīt ar Kannu kinofestivālu, kas Francijas Rivjēras krastā norisinās no 6. līdz 17. jūlijam.

Pļavas maigās svārstības

Māksla iziet dabā jeb mākslinieka Andra Eglīša un viņa domubiedru veidotās izstādes Savvaļa otrā sezona piesaka sevi ar jauniem maršrutiem.