Taču gardos ungāru ēdienus varat pagatavot mājās arī paši. Visslavenākais no tiem, protams, ir gulašs - ēdiens, ko daži sauc par sautējumu, citi - par zupu. Īstu ungāru gulašu vislabāk būtu baudīt pie kāda ungāra mājās - gatavotu ārā, lielā čuguna katlā (bogrᅢᄀcs) uz ugunskura. Tas būs autentisks gulašs. Mēs Dienas lasītājiem šoreiz piedāvājam gulaša recepti, ko var gatavot arī virtuvē uz plīts, kā arī citu klasisku ēdienu - lečo.
Trešā recepte - kazas siera rullīši - reprezentē mūsdienu ungāru virtuvi. Tās autors ir šefpavārs Lāslo Ruprehts, kurš oktobra sākumā Rīgā vadīja meistarklasi pavāriem.
Ungāru gulašs
10 personām vajadzēs: 1 kg liellopa mīkstuma, 300 g sīpolu, 80 g ķiploku, 120 g tomātu, 200 g zaļās paprikas,1/4 čili pipara, 50 g tomātu biezeņa, 150 g cūku tauku vai eļļas, 300 g burkānu, 400 g kartupeļu, 80 g selerijas saknes, 30 g paprikas pulvera, 9 g ķimeņu, 3 lauru lapas, sauja lociņu, sāls pēc garšas, zaļumi; klimpām - 1 ola, 80 g miltu, sāls
1. Gaļu noskalo, nosusina un sagriež 2 cm lielos gabalos.
2. Sīpolus sagriež nelielos gabaliņos, liek katlā, kur uzkarsētas taukvielas, un apcep, līdz tie kļūst caurspīdīgi, tad noņem no uguns, iemaisa paprikas pulveri, uzlej nedaudz ūdeni un sautē, līdz ūdens pilnībā iztvaikojis.
3. Pievieno liellopa gaļu un apcep, līdz tā kļūst bāla.
4. Pievieno sāli, ķimenes, saspiestus ķiplokus, mazos gabaliņos sagrieztus tomātus, no sēklām attīrītu papriku, čili un lauru lapas.
5. Pielej aukstu ūdeni, un visu vāra uz lēnas uguns apmēram pusotru stundu.
6. Tajā laikā gatavo klimpas - olu, miltus un sāli samīca viendabīgā mīklas masā un ļauj pastāvēt vēsumā 10 minūtes. Ar rokām izveido mazas klimpiņas.
7. Pirms gaļa gatava, zupā liek dārzeņus, kādā secībā tie izvārīsies gatavi - ripiņās sagrieztus burkānus un selerijas sakni, kartupeļus.
8. Pirms dārzeņi gatavi, zupā liek sagatavotās klimpiņas un vāra vēl 10 minūtes.
Padoms. Ja zupu vāra lielā katlā un daudz, dārzeņus var vārīt, sagrieztus lielos gabalos, un likt zupā jau sākumā. Tie izšķīdīs un dos zupai tumīgu konsistenci.
Ungāru ratatujs - lečo
4 personām vajadzēs: 4 ungāru pipari (bāli dzelteni, iegareni), 2 lieli sīpoli, 2 daiviņas ķiploka, 3 ēd. k. olīveļļas, 5 vidēji nogatavojušies tomāti, 2 tējk. sarkanās paprikas pulvera, sāls, pipari pēc garšas
1. Papriku sagriež strēmelēs. Tomātus - gabaliņos. Sīpolus sagriež palielos gabalos.
2. Dziļā cepampannā uzkarsē olīveļļu. Liek iekšā sīpolus un saspiestus ķiplokus un uz mērenas uguns sautē, līdz ķiploki mīksti, bet nav kļuvuši brūni.
3. Pievieno piparus un sāli. Pieliek papriku un tomātus, uzliek pannai sāli un sautē kādas 5-6 minūtes, ik pa laikam apmaisot. Pasniedz ar pašceptu baltmaizi.
Kazas siera rullīši
Sastāvdaļas 4 personām: 400 g mīkstā kazas siera, 20 g paprikas pulvera, sāls pēc garšas, 20 g mārrutku, 9 g maltu romiešu ķimeņu, 25 g ķiploka, 45 g gurķa, 25 g svaiga koriandra, 50 ml baltvīna etiķa, 50 ml vīnogu kauliņu eļļas, 500 g tomātu, sauja maurloku
1. Kazas sieru sajauc ar maurlokiem, saspiestu ķiploku, romiešu ķimenēm, paprikas pulveri, sakapātu koriandru.
2. Visu labi samaisa un, izmantojot pārtikas plēvi, sarullē. Liek ledusskapī.
3. Tomātus sablendē, pieliek sāli, eļļu un baltvīna etiķi, izkāš caur marli.
4. Pirms pasniegšanas gurķi visā tā garumā sagriež plānās šķēlītēs, uztin uz kazas siera rullīša un to sagriež mazākos rullīšos.
5. Servējot rullīšus liek porciju traukos un dekorē ar sablendēto tomātu, zaļumiem.
Lai labi garšo!