Sākas ar personīgu pieredzi
Kustības pirmsākumi meklējami jau 2011. gadā, kad Emīlija Robinsone, viena no vēlākajām Alcohol Change UK darbiniecēm, nolēma atteikties no alkohola janvārī, lai labāk sagatavotos maratonam. Viņa atklāja, ka šī pieredze pozitīvi ietekmēja viņas veselību un enerģijas līmeni.
Kad viņa pievienojās Alcohol Change UK, organizācija nolēma pārvērst šo Emīlijas personīgo pieredzi par nacionālu kampaņu.
Ideja vienkārša – dot ķermenim atpūtu no alkohola vismaz vienu mēnesi gadā – janvārī pēc svētku sezonas.
Kustības mērķi un ieguvumi
Kampaņas mērķis bija mudināt cilvēkus uzlabot attiecības ar alkoholu. Pirmajā gadā tajā piedalījās aptuveni 4000 cilvēku. Līdz 2020. gadam kampaņa piesaistīja vairāk nekā 4 miljonus dalībnieku visā pasaulē.
Galvenais ieguvums – veselības uzlabošana. Samazinot alkohola patēriņu, cilvēki jūtas enerģiskāki, uzlabojas miegs, āda kļūst veselīgāka, un samazinās liekais svars, uzsver organizācijas pārstāvji.
Otrs būtisks ir finansiālais ieguvumus – atsakoties no alkohola, tiek ietaupīta nauda.
Vienlaikus arī uzlabojas mentālā veselība – mazāks alkohola patēriņš palīdz samazināt stresu un trauksmi.
Dry January nereti ir arī sākums ieradumu maiņai – tas bieži kalpo kā sākumpunkts veselīgākam dzīvesveidam visa gada garumā.
Vēl svarīgi – atšķirībā no citām pretalkohola kampaņām šajā nav aizliegumu, spiediena un nosodījuma. Dry January necenšas aizliegt alkoholu pavisam – kustības mērķis ir vienīgi palīdzēt cilvēkiem pārskatīt savus paradumus un kontrolēt alkohola patēriņu ilgtermiņā.
Ja gadās pārkāpt apņemšanos, cilvēks var turpināt no jauna, nezaudējot motivāciju.
Nav arī stingru sankciju vai soda par atkāpšanos. Galvenais – lai cilvēks pats pamanītu savus ieguvumus, laikā no 1. līdz 31. janvārim nelietojot alkoholu.
Būtisks ir arī sociālais aspekts: daudzi kampaņā piedalās kopā ar draugiem vai kolēģiem, padarot to par kolektīvu un motivējošu pieredzi.
Grūtākā kampaņas diena
Pēc dalībnieku teiktā, grūtākā Dry January diena nav viens konkrēts datums, tomēr bieži par šādu periodu tiek uzskatīta janvāra otrā nedēļas nogale (ap 12.–14. janvāri).
Pirmā motivācija ap šo laiku sāk noplakt – sākumā cilvēki ir entuziasma pilni, bet pēc aptuveni divām nedēļām sāk parādīties nogurums vai vēlme mazliet atslābt. Turklāt pēc svētku sezonas janvāra sākums pārsvarā ir mierīgs, taču otrajā nedēļā atsākas pasākumi, draugu tikšanās un izklaides, kur alkohols ir ierasts.
Motivāciju grauj arī ilūzija, ka "viena glāze jau neko nemainīs". Dažiem rodas doma – mazliet vīna vai alus nenozīmē, ka jāatmet apņemšanās.
Turklāt janvāris mēdz būt garlaicīgs un tumšs mēnesis, tāpēc cilvēki meklē komfortu ierastajos paradumos.
Kad šīs grūtākās dienas pagājušas, atlikušo janvāra daļu pavadīt bez alkohola vairs nav sarežģīti. Cilvēki bieži izvēlas bezalkoholiskos kokteiļus, bezalkoholisko alu vai vīnu un spirdzinošas tējas vai smūtijus.
Iesaistās arī eiropieši
Šī kustība kļuvusi populāra arī Vācijā. Francijā tā pazīstama kā Janvier Sec. Arī Nīderlandē, Zviedrijā, Norvēģijā un Dānijā cilvēki regulāri piedalās Dry January kampaņā.
Salīdzinoši jauna šī kustība ir Dienvideiropā – Spānijā un Itālijā. Tomēr arī šajās valstīs arvien vairāk cilvēku izvēlas piedalīties Dry January kā veselīga dzīvesveida veicināšanas iniciatīvā. To arvien vieglāk izdarīt arī tāpēc, ka Eiropā ir pieaugusi bezalkoholisko dzērienu pieejamība tirgū.
No Austrumeiropas valstīm īpaši jaunu cilvēku vidū šī kustība kļūst pazīstamāka Polijā.