Amerikāņiem Ziemassvētku brīvdienās viena no tradīcijām ir rīkot atvērto durvju stila satikšanos – uzaicinot kaimiņus, radus un draugus, darba kolēģus, lai tie atnāk, kad vēlas. Šajos vakaros vai pēcpusdienās parasti tiek pasniegti cepumi un pieaugušie dzer olu un burbona (amerikāņu viskijs) kokteili Eggnog, kas tradicionāli nāk no Anglijas. Tas ir salds, trekns un reibinošs, jo tam dāsni pievienots gan cukurs, gan piens un saldais krējums, gan alkohols – bez burbona arī rums vai brendijs. Un, protams, garšvielas – kanēlis, muskatrieksts, krustnagliņas. Eggnog parasti gatavots lielā daudzumā, lai pietiek daudziem viesiem.
Ziemassvētku pusdienu maltīte apvieno katras ģimenes vēsturiskās receptes ar tradicionālo tītara cepeti (līdzīgi kā Pateicības dienā), ko papildina rudenīgas piedevas – ķirbis, saldie un parastie kartupeļi, puķkāposti, pupiņas, kastaņi.
Somijā vispirms ir sauna, pēc tam Ziemassvētku maltīte. Uzkodās somi tradicionāli pasniedz biešu salātus, siļķu salātus (nereti ar bietēm). Kopš XX gs. 30. gadiem populārs ir Ziemassvētku šķiņķis, ko gatavo, ierīvējot cūkgaļas gabalu ar olas dzeltenuma, miltu un sinepju maisījumu un cepot cepeškrāsnī. Ar šo šķiņķi kā auksto uzkodu somi mielojas līdz pat Zvaigznes dienai 6. janvārī. Arī dažādos veidos pagatavota zivs ir somu tradicionālajā Ziemassvētku galdā – parasti tā ir siļķe, zandarts, līdaka. Populārs ir kāpostu un rāceņu, kartupeļu un burkānu, sarkano biešu sautējums. Arī putras (piemēram, miežu putra) ir daļa no somu tradicionālās Ziemassvētku maltītes. Galdā tiek likts arī ļoti saldais punšs, kas bagātināts ar rozīnēm.
Savukārt, ja esi brits, tu Ziemassvētku laikā uzvilksi džemperi ar sniegavīru vai ziemeļbriedi uz vēdera, bet svētku maltītē ēdīsi tītaru ar ceptiem kartupeļiem, Briseles kāpostiem, puķkāpostiem un bekonā ietītu cīsiņu. Vakariņas pabeigsi ar īpašo brendijā mērcēto Ziemassvētku pudiņu, kura gatavošanas vēsture iesniedzas viduslaikos.
Šī svētku maltīte ir tik tradicionāla, ka to pasniedz arī universitāšu ēdnīcās un studenti cits citam tad jautā – vai savu Ziemassvētku maltīti jau dabūji? Kartupeļi tajā diezgan eļļaini, Briseles kāposti nāk no saldētajām pakām un cīsiņš lēts, taču studentu balsī, runājot par šo maltīti, skan ilgas pēc mājām, mīļums un bērnības garša.
Savukārt mediji vai ik gadu rēķina, kā cēlušās izmaksas šai Ziemassvētku maltītei. Piemēram, šogad BBC ziņo, ka maltīte četriem cilvēkiem šajos svētkos izmaksās vidēji 27,48 mārciņas un tas ir par 3,4% vairāk nekā pagājušajā gadā. Visstraujāk cēlusies saldēta tītara cena (par 7%).
Šogad šādu tītaru var nopirkt par vidēji 12,46 mārciņām gabalā. Briseles kāpostu, puķkāpostu, kartupeļu, Ziemassvētku pudiņa cena pieaugusi par pieciem procentiem.