Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Eiropas kultūras galvaspilsētā Ešā skatāmi mākslinieku Raita un Rasas Šmitu darbi

Eiropas Kultūras galvaspilsētā 2022 – Ešā ir apskatāma izstāde Earthbound – In Dialogue with Nature (Zemessaites – dialogs ar dabu), kurā izstādīti 19 starptautiski atzītu mākslinieku darbi, kas pēta cilvēku komplicētās attiecības ar dabu. Izstādē piedalās arī Latvijas mākslinieki Rasa Šmite un Raitis Šmits ar Virtuālās Realitātes (VR) mākslas darbu Atmosfēriskais mežs. Savukārt izstādes atklāšanas programmā piektdien, 3. jūnijā plkst. 17.00 māksliniece Rasa Šmite piedalās ar performanci Sveķu eksperimenti.

HEK Elektroniskās mākslas centra (House of Electronic arts) organizētā izstāde Earthbound – In Dialogue with Nature notiek jaunā izstāžu zālē, īpašā vietā ar nosaukumu Mölllerei, kas ir daļa no tikko renovētā postindustriālā kvartāla Belval. Mölllerei sākotnēji bija paredzēta kā degvielas un minerālu noliktava, lai nodrošinātu nepārtrauktu domnas krāsns apgādi ar resursiem. Tvertnes, sliedes un konveijera lentes ir apzināti saglabātas, lai atspoguļotu šīs vietas industriālo pagātni. Mölllerei ir vieta, kurā apskatāmie mākslas darbi atrodas dialogā ar šī kvartāla vēsturi. Šis dialogs ar vietas industriālo pagātni rada gan izaicinājumu, gan unikālu iespēju izstādes Earthbound kuratoriem Sabīnei Himelsbahai (Sabine Himmelsbach) un Borisam Magrini (Boris Magrini), kas izstādīja mākslas darbus, ņemot vērā vietas unikālo iekārtojumu un kontekstu. Izstāde Earthbound – In Dialogue with Nature ir radīta ciešā saistībā ar Eiropas kultūras galvaspilsētas, Ešas 2022, tematiku, izstādot mākslinieku darbus, kas pēta aktuālākos vides jautājumus, it īpaši kompleksās attiecības starp cilvēku darbību un Zemes ekosistēmām.

HEK Elektroniskās mākslas centra (House of Electronic arts) organizētajā izstādē Earthbound – In Dialogue with Nature (Zemes saites – dialogā ar dabu) ir aplūkojami 19 starptautiski atzītu mākslinieku darbi, kas pēta cilvēku komplicētās attiecības ar dabu. Digitalizācija ietekmē visas mūsu dzīves sfēras no ekonomikas un kultūras līdz mūsu privātajām dzīvēm. Izstādes kuratori Sabīne Himelsbaha un Boriss Magrini uzdod jautājumus: kā digitālie rīki varētu tikt izmantoti, lai mēs ilgtspējīgi spētu pielietot mūsu resursus. Kādu lomu spēlē tehnoloģijas biocentrisku pasaules uzskatu veidošanā un patiesas līdzpastāvēšanas radīšanā starp cilvēkiem, citām sugām un ekosistēmu. Izstādes Earthbound – In Dialogue with Nature centrā ir mediju, tehnoloģiju un tehnozinātnisko metožu pielietojums mākslā. Mākslinieku digitālo mediju un moderno tehnoloģiju pielietojums mākslā – no mākslīgā intelekta un virtuālās realitātes līdz interaktīvām un imersīvām instalācijām, multimediju skulptūrām un video instalācijām – aicina apmeklētājus piedzīvot un mijiedarboties ar tehnoloģiskajiem mākslas darbiem. Izstādes mākslas darbi izaicina uzskatu, ka cilvēki ir visa esošā centrā, aicinot pārvērtēt mūsu egocentrisko perspektīvu un mūsu attiecības ar dabu.

Daudzi no izstādes mākslas darbiem ir radīti starpdisciplināras sadarbības rezultātā starp māksliniekiem un zinātniekiem, tādās jomās kā ģeoloģija, meteoroloģija un okeanogrāfija. Lai gan tikai tehnoloģiskie risinājumi nevar garantēt "labāku" nākotni vai izglābt šo planētu, izstādes mākslinieki pielieto tehnoloģijas, lai padziļinātu izpratni par citādi neredzamajiem ekoloģiskajiem procesiem, un līdz ar to sekmējot veiksmīgāku līdzpastāvēšanu ar mūsu vidi.

Izstādē Earthbound ir izstādīts Latvijas mākslinieku Rasas Šmites un Raita Šmita imersīvais mākslas darbs Atmosfēriskais mežs, kas vizualizē komplicētās attiecības starp meža ekosistēmu, klimata pārmaiņām un atmosfēras procesiem. Darba pamatā ir triju gadu garumā veiktais mākslinieku pētījums par Finvaldi (Pfynwald) – senu skujkoku mežu Šveices Alpos, kas klimata izmaiņu rezultātā cieš no ilgstoša sausuma. Māksliniekus Šmitus īpaši ieinteresēja zinātnieku pētījumi par skuju koku emisijām, ko mēs pazīstam kā ierasto meža smaržu. Jo, kā izrādās, koki ne tikai "ražo" skābekli, bet arī paši elpo – tie gan atgriež daļu uzņemtā CO2 atpakaļ gaisā, gan izplata ķīmiskas gāzveida vielas, kas ir tik viegli gaistošas, ka jau pēc dažām stundām un pat minūtēm, tās ir izplatījušās atmosfērā un piedalās mākoņu veidošanā, tādējādi tiešā veidā ietekmējot laikapstākļu veidošanos un klimatu. Mākslinieki ir vizualizējuši meža emisiju un laikapstākļu datus virtuālajā realitātē, lai skatītājs varētu pieredzēt pastaigu mežā, virzoties cauri kokiem, kas izplata šī neredzamās gāzveida emisijas, aplūkot mežu no apakšas, doties cauri koka stumbram un pacelties virs koku galotnēm, vērojot savstarpējo mijiedarbību starp Zemes ekosistēmām un atmosfēru.

Izstādes atklāšanas programmas ietvaros 3. jūnijā plkst. 17.00 norisināsies mākslinieces Rasas Šmites performance Sveķu eksperimenti, kas no citas perspektīvas turpina Atmosfēriskā meža pētījumu par meža gaistošajām emisijām jeb priežu smaržu, par ko atbildīgi ir arī sveķi. Performances laikā māksliniece kausēs sveķus, kas lauku pētījumos savākti Finvaldes mežā. Kausēšanas rezultātā sveķiem raksturīgās īpašības tiek izmainītas un tie pārvēršas par citu trauslu materiālu – kanifoliju (ko vijolnieki izmanto lai lociņi neslīd pa stīgām, vai dejotāji deju grīdām), no kura māksliniece izlies nelielas skulptūras. Savukārt vienkāršas (DIY – dari pats) destilēšanas procesā no tiem pašiem izkausētajiem sveķiem tiks iegūta cita viegli gaistoša viela – terpentīns. 

Izstāde Earthbound Ešā, Luksemburgā būs apskatāma līdz 14. augustam.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja