Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +7 °C
Apmācies
Svētdiena, 4. maijs
Viola, Vizbulīte, Vijolīte

Es vairs neatceros sevi. Londonā atklāta indiešu mākslinieces Arpitas Singhas izstāde

"Tas, ko jūs uztverat kā sapņu un iztēles valstību, man ir reāla pasaule," saka Indijas laikmetīgās mākslas klasiķe Arpita Singha, kuras darbi ir skatāmi Londonā

Arpitas Singhas darbu skate Atcerēšanās/Remembering Londonas galerijā Serpentine North ir mākslinieces pirmā institucionālā personālizstāde ārpus Indijas. Tā iepazīstina ar gleznotājas sešdesmit gadu ilgo radošo ceļu. Arpita Singha ir dzimusi 1937. gadā Baranagarā. Mākslā viņa sevi pieteica 60. gados, kad sāka attīstīt savu stilu, kurā apvienojas sirreālisms, figuratīvā māksla un Indijas galma glezniecības elementi. Viņas daiļradē ir bijuši arī abstrakcijas periodi. Savos darbos viņa integrē aušanas tehnikas, indiešu mitoloģijas simbolus, pilsētu kartes un avīžu virsrakstus. 

Pēc Deli Politehniskā institūta Mākslas fakultātes absolvēšanas 1959. gadā Arpita Singha apvienoja spēkus ar kolēģēm Nilimu Šeihu, Nalini Malani un Madhvi Parehu, lai atbalstītu cita citu vīriešu dominētajā mākslas ainā. Mākslinieces kopā piedalījās izstādēs, pamazām mainot situāciju un ienesot jaunas vēsmas Indijas laikmetīgajā mākslā.

Gleznotāja Arpita Singha kopš XX gadsimta 60. gadiem ir svarīga personība Indijas laikmetīgajā mākslā. Viņa dzīvo un strādā Ņūdeli. Foto – galerija Vadehra

Lidmašīnas un mango

Līdz šim Arpitas Singhas darbi Eiropā, ASV un Āzijā ir bijuši aplūkojami grupu izstādēs prestižos muzejos un biennālēs. Viņas personālizstādē Atcerēšanās, kas Londonā būs atvērta līdz 27. jūlijam, ir skatāmi 165 darbi: lielformāta eļļas gleznas, akrila gleznas, intīmāki akvareļi, tušas zīmējumi un gravīras. Autore pastāvīgi eksperimentē ar krāsām un zīmēm, pētot emocionālās reakcijas uz sociālajiem satricinājumiem un humanitārajām krīzēm pasaulē. Kopš 90. gadiem viņa arvien noteiktāk pievēršas dzimtes, mātišķības, ķermeniskuma, sievišķā jutekliskuma un ievainojamības tēmai, kā arī vardarbības un politisko nemieru atspoguļojumam Indijā un citviet. Mākslinieci interesē vietējo, nacionālo un globālo notikumu ietekme uz sieviešu psiholoģisko un emocionālo stāvokli.

Arpita Singha ataino sieviešu iekšējo pasauli: gleznās varones ir redzamas vienatnē, sarunās ar citiem cilvēkiem un pilsētas ainavā. Par mākslinieces domāšanas procesa cikliskumu liecina motīvi, kas bieži atkārtojas viņas darbos, – ziedi, bruņurupuči, automašīnas, lidmašīnas un mango. Gleznās savijas satraucoši vēsturiski notikumi, ikdienas dzīves vērojumi, pilsētvides ainas un cilvēku iekšējie labirinti.

Skats no Arpitas Singhas izstādes Atcerēšanās Londonas galerijā Serpentine North. Foto – Džo Anderhila

Rāmis salūst 

Arpita Singha stāsta, ka Londonas izstādē iekļautie darbi balstās senās atmiņās un atspoguļo viņas dzīves plūdumu. Atmiņu viņa uztver kā pārmantotu fenomenu – gan kolektīvi piedzīvotu, gan dziļi personisku. Arpita Singha pieņem lietu un parādību mainīgo nozīmi, kas ir atrodama starpposmos un nezināšanā. Viņu fascinē neskaidrība un divdomīgums, gleznotāja nereti piepilda darbus ar kontrastējošiem un pretrunīgiem vārdiem un simboliem, atstājot interpretāciju katra skatītāja ziņā.

"Katrs mākslas darbs aug, un tā veidošanas sākumpunkts izplēn, atsauces kļūst par signāliem, kas ikvienu aizved uz viņam vēlamo vietu. Es vairs neatceros sevi, rāmis salūst, un es stāvu sava darba priekšā kā ikviens cits," savās pārdomās dalās gleznotāja. 

Arpita Singha. Mana ledeņu pilsēta. Dvīņu zīmē. 2005. Foto – galerija Vadehra

"Personālizstāde galerijā Serpentine man ir prieks, pagodinājums un pārsteigums," piebilst Arpita Singha. Viņa nonāca Serpentine uzmanības lokā, kad galerijas kuratori gatavoja 2008./2009. gada ekspozīciju Indijas lielceļš/Indian Highway, kurā tika apkopoti dažādu paaudžu Indijas mākslinieku darbi. 

"Apvienojot bengāļu tautas mākslu ar modernisma identitātes pētījumiem, Arpita Singha rada spilgtas dzīves un iztēles ainas, stāstus un simbolus. Viņas personālizstāde papildina un turpina galerijas Serpentine programmu, kas izceļ novatoriskus māksliniekus, kuru darbi vēl nav guvuši atzinību pasaulē," uzsver Serpentine prezidente Betina Koreka un mākslinieciskais vadītājs Hanss Ulrihs Obrists.

Pēdējos gados galerija Serpentine konsekventi iepazīstina publiku ar ievērojamiem autoriem, kuri iepriekš nav bijuši pietiekami plaši pazīstami. Viņu vidū ir Lučita Urtado (Venecuēla, ASV), Feita Ringolda (ASV), Ervē Telemaks (Haiti, Francija), Džeimss Bārnors (Gana, Lielbritānija), Kamala Ibrāhīma Ishāga (Sudāna) un Barbara Čeisa-Ribū (ASV, Francija).

Arpita Singha
Izstāde Atcerēšanās
Londonas galerijā Serpentine North līdz 27. jūlijam
serpentinegalleries.org

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja