Notikums svinīgi atzīmēs skandalozās izstādes un jauno mākslinieču projekta Kā kļūt slavenam? noslēgumu. Performances pamatā ir izstādē aplūkojamā A. Vilnītes skulptūra un instalācija Labdien, es esmu slavenā tēlniece Ance Vilnīte! par mākslinieka apsēstību ar sevi, lielajiem sapņiem un izmisīgu vēlmi kļūt slavenam.
Kā sociāls eksperiments par dažādiem veidiem, kā šos sapņus piepildīt, LMA simtgades izstādes atklāšanas vakarā 19. septembrī notika performance – pasaules mākslas ainā ne būt ne jauna vai skandaloza provokācija, ko iedziļinoties varētu tulkot arī kā mākslinieka radošā procesa krīzes un laikmeta atspoguļojumu. Tikai trīs minūšu garais video, kurā abas mākslinieces no kaislīgas skūpstīšanās pāriet autores mākslas darba iznīcināšanā sasniedzis vairāk nekā 160`000 skatījumu, šausminot cilvēkus pat kaimiņvalstu medijos. Notikušais rezultējies skaudrās atziņās par sabiedrības interesi mākslā, problēmām cilvēku komunikācijā, kā arī mākslas nozīmi medijos.
Kaut arī skaidrs, ka šādā veidā gūtā “slava” un uzmanība ir tikai rotaļīga spēle par tēmu “kā kļūt atpazīstamam un tikt uzaicinātam uz interviju? Tas ir pavisam viegli – atšķirsies vienīgi, par ko tiek runāts”, jaunās mākslinieces gaidāmajā performancē vēlas uzzināt, vai ar šādu “ziņu izsūtīšanu kosmosā” ir iespējams arī gūt reālu atzinību, izstādē aplūkojamā mākslas darba afirmāciju par slavena mākslinieka titulu paceļot jaunā līmenī. “Cilvēki rakstīja, ka līdz mākslinieču titulam mums ir kā līdz Mēnesim. Ļoti bieži izskanējis arī viedoklis par fekāliju būšanu tuvāk mākslai, kā tam, ko radām mēs. Tādēļ šo laiku esam pavadījušas aktīvi mācoties no sabiedrības vēlmēm un atziņām par mākslu, un ceram vairs nelikt Jums vilties,” smejoties skaidro Ance Vilnīte.
Mākslinieces uz performanci aicina ierasties laikus un ar dāvanām.
Ance Vilnīte (1997) šobrīd studē Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības katedras bakalaura studiju programmas 2. kursā. Jaunā māksliniece, sevi raksturojot, varētu stāstīt kaut ko par apmaiņas programmām Portugālē, Itālijā un Grieķijā, un joku, ka pirmā CV ierakstītā dalība grupu izstādē ir Eiropas parlamentā 11 gadu vecumā, taču saprot, ka reālas atzinības vērtie notikumi un tituli vēl ir tikai priekšā. Šovasar Ance Vilnīte kopā ar tēlnieku Aigaru Bikši, Oto H. Ozoliņu un Robertu Bāliņu piedalījās MVT Vasaras mājas projektā ar izstādi Samaltie. Ance Vilnīte piedalījusies vairākās pašmāju un starptautiskās grupu izstādēs, tai skaitā starptautiskajā laikmetīgās mākslas mesē ArtVilnius 2019. Ances Vilnītes darbi jau atrodas privātkolekcijās arī Francijā un Lietuvā.
Elīna Semane (1991) ir apguvusi analogo melnbalto fotogrāfiju pie Andreja Granta un laikmetīgo autorfotogrāfiju ISSP skolā un šobrīd studē Vizuālo komunikāciju maģistra studiju programmā Latvijas Mākslas akadēmijā. Šogad Rīgas fotomēneša laikā bija skatāma mākslinieces personālizstāde Laiks dzīvot, laiks at*isties. Šobrīd Elīna Semane ir viena no māksliniecēm, kas reprezentē Latviju laikmetīgās mākslas JCE Biennālē un viņas darbs ir eksponēts Parīzes piepilsētas Monrūžas galerijā, izstādē, kas vēlāk būs apskatāma vēl sešās Eiropas valstīs.
Angors
Joks, tikai joks
VVZ