Operas performanci Saule un jūra ir radījušas lietuviešu mākslinieces Ruģile Barzdžukaite, Vaiva Grainīte un Līna Lapelīte. Tā izraisīja sensāciju Venēcijas biennālē un kļuva par vienu no tās populārākajiem apskates objektiem – skatītājiem bija jāstāv garā rindā, lai tiktu iekšā Lietuvas paviljonā un nonāktu tur uzburtajā "dziedošajā pludmalē". Šis ir viens no visu laiku augstākajiem Lietuvas laikmetīgās mākslas pārstāvju sasniegumiem globālā mērogā, turklāt svarīgi, ka Saulei un jūrai ir izrādījies ļoti veiksmīgs turpmākais liktenis – piecos gados meistardarbs ir apceļojis 28 valstis un 36 pilsētas un visur piesaistījis lielu interesi. Operas performance ir demonstrēta prestižākajās mākslas institūcijās, festivālos un teātros – Ņujorkā, Losandželosā, Romā, Londonā, Parīzē, Helsinkos, Santjago, Buenosairesā, Sidnejā, Taibejā un citur.
Decembrī Saule un jūra atgriezīsies dzimtajā Lietuvā, performance notiks lietuviešu valodā ar iespēju lasīt libreta tekstu angļu valodā. Mākslīgā pludmale, kurā risinās operas darbība, tiks izveidota bijušajā Viļņas taksometru parkā (tur tā ir tikusi izrādīta arī iepriekš). Šajā norises vietā ar astoņu stāvu spirālveida uzbrauktuvi skatītāji varēs pārvietoties un vērot skatu no "saules perspektīvas".
Režisores Ruģiles Barzdžukaites uzburtā vide – pārpildīta pludmale – rada laiskuma un viegluma ilūziju. Atpūtnieki košos peldkostīmos guļ mākslīgajā saulē, būvē smilšu pilis, lasa grāmatas, spēlējas, mielojas ar našķiem un izdzied libretistes Vaivas Grainītes smalki sacerētos stāstus. Cilvēki dalās savās ikdienas rūpēs un atmiņās, apspriež saules aizsargkrēma sastāvu jutīgai ādai un brokastu ēdienkarti. Šiem stāstiem vairojoties un pārklājoties, pamazām arvien izteiktāk kļūst sajūtamas bažas, kas ir saistītas ar klimata pārmaiņām un tuvojošos pasaules galu.
Cilvēku un planētas mijiedarbības, totāla noguruma un izmisuma tēma performancē attīstās aizraujoši un pat ironiski. Efektu pastiprina komponistes Līnas Lapelītes satraucošais skaņu celiņš. Maldinoši maigā un pozitīvā mūzika apslēpj elektrizētu trauksmi un dabas stihiju nesaudzīgo spēku. Mūsdienu krīzes risinās šķietami viegli – kā popdziesma, ko dzirdam pēdējā dienā uz Zemes.
Performancē Saule un jūra uzburtā pludmales vide rada laiskuma un viegluma ilūziju. Foto – Martins Norvaišs
Saule un jūra ir ideāls starpžanru projekts – tā ir gan dzīva glezna, gan instalācija, gan laikmetīgās operas un performances, eksperimentālā teātra un skaņas skulptūras apvienojums. Darbā perfekti saslēdzas forma un saturs, mūzika, režija, izpildījums, arhitektūra, noformējums un tēma. Laikraksts The New York Times raksturojis Sauli un jūru kā "pēdējo desmit gadu lielāko sasniegumu performances mākslā", savukārt Londonas žurnāls Time Out to nodēvējis par "sirdi plosošu un skaistu elēģiju par mūsu attiecībām ar planētu".
Biļetes var iegādāties Bilietai.lt, tās maksā 36,20 eiro.