Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +24 °C
Daļēji apmācies
Piektdiena, 25. jūlijs
Jēkabs, Žaklīna

Latvijas Fotogrāfijas muzejā apskatāma izstāde Ārpus rāmjiem: 3D un hologrāfiskais visums

No 22. jūlija Latvijas Fotogrāfijas muzeja publiskajā telpā būs apskatāma izstāde Ārpus rāmjiem: 3D un hologrāfiskais visums, kas pievēršas trešās dimensijas meklējumiem attēlā, informēja muzeja pārstāvji

Izstāde veidota kā aktīvs pētniecības process, īpaši izceļot latviešu zinātnieku Juri Upatnieku, kurš kopā ar ASV kolēģi Emetu Leitu 60. gados prezentēja pirmās trīsdimensionālās hologrammas pasaulē. Ikviens interesents aicināts reflektēt un kopīgi radīt jaunas zināšanas par telpu attēlā, hologrāfiju un citām tēmām fotogrāfijas un zinātnes krustpunktos.

Cilvēkus vienmēr valdzinājusi iespēja ne tikai fiksēt laiktelpu plakanā attēlā – fotogrāfijā, bet piešķirt tam trešo dimensiju. 20. gs. sākumā par populāru izklaidi kļuva stereoskopija, sniedzot iespēju iepazīt pasauli vēl nepieredzētā veidā. Muzeja krājumā glabājas vairāk nekā 1000 Pētera Šmita (1882-1973) stereogrāfiju, no kurām daļa būs aplūkojama izstādes apmeklētājiem. Principiāli atšķirīgi telpiskas fotogrāfijas piemēri, kas atrodami muzeja krājumā, ir hologrammas. 1960. gados divi zinātnieki, no Latvijas izceļojušais Juris Upatnieks (1936) un amerikāņu fiziķis Emets Leits, prezentēja savu atklājumu – pirmo trīsdimensionālo hologrammu. Apmēram tajā pašā laikā dzelzs priekškara otrā pusē krievu fiziķis Jurijs Deņisjuks bija atklājis savu, mazliet citādu hologrammu iegūšanas metodi.

Šis notikums kļuva par būtisku pagrieziena punktu ne tikai fotogrāfijā un zinātnē, bet arī filozofiskā skatījumā. Hologrammas kļuva par centrālo metaforu hologrāfiskajā domāšanas paradigmā. Amerikāņu fiziķis un filozofs Deivids Boms nāca klajā ar holistisku pasaules tvērumu, salīdzinot hologrammas ar Visuma uzbūvi, savukārt austriešu neiropsihologs Karls Pribrams hologrammas principu attiecināja uz to, kā smadzenēs tiek uzglabātas atmiņas.

Visā izstādes norises laikā pētnieki un citi interesenti aicināti iepazīties ar dažādiem informācijas avotiem, izmēģināt stereoskopu, kā arī kopīgi meklēt pavedienus hologrammās attēloto cilvēku identificēšanai. Rudens sezonā izstādes norisi bagātinās lekciju, ekskursiju un citu publisko pasākumu programma. Izstādes autores ir muzeja vēsturniece Džūlija Rodenkirhena un krājuma glabātāja Daiga Jamonte, māksliniecisko noformējumu veidojusi Antra Augustinoviča.

Izstāde apskatāma muzeja darba laikā, katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00, Kronvalda bulvārī 4.


 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Realitāte nav komforts

Svarīga mēdz būt katra laika eksistenciālās iekļautības prasība. Un tas nozīmē – patiesais ir jāmeklē vienmēr

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja