Mākslinieks un komponists Voldemārs Johansons savā jaunākajā veikumā Thawing (Atkusnis) aplūko ērģeles – vienu no Rietumu mūzikas tradīcijā fundamentālākajiem instrumentiem – kā imersīvu skulptūru. Izmantojot tērauda, skaņas un telpiskās kompozīcijas sintēzi, Johansons konstruē iekļaujošu akustisko vidi, kurā apmeklētāji tiek aicināti pārvietoties skaņas laukā.
Thawing ir skulpturāls instruments, kas ļauj piedzīvot skaņas fizikalitāti. Tērauda caurulēm veidotais darbs ir iedvesmots no ērģeļu stabulēm un darbojas, membrānai ierosinot kustību, kas rada rezonansi gaisa stabā. Skulptūra iemieso stāvviļņu (standing wave) fenomenu – skaņas viļņu svārstības telpā nosaka skaņas toņu augstumu un harmonisko struktūru. Atšķirībā no tradicionālajām ērģelēm Johansona skulpturālās kompozīcijas kvadrātstabules ir izkārtotas izstādes telpā un izkliedē skaņu, ļaujot piedzīvot dinamisku un līdzdalīgu klausīšanās pieredzi.
Kustības un uztveres mijiedarbe ir Thawing pamatā. Šī skulptūra ir meditācija par skaņas fiziskajām un akustiskajām īpašībām. Tā aicina klausītājus pieredzēt to, kā skaņa veido telpu un, savukārt, kā telpa nosaka klausīšanās pieredzi. Pati kompozīcija ir algoritmiski vadīta un attīstās, izmantojot elektronisku sistēmu, kas modulē gaisa plūsmu un skaņas sekvences. Tādējādi rodas mainīga skaņas ainava, kas akcentē formas, vibrācijas un cilvēka klātbūtnes saikni.
Johansona radošā prakse ir dziļi sakņota mākslas, zinātnes un tehnoloģiju krustpunktā. Šī metodoloģija iepriekš saskatāma tādos darbos kā Aero Torrents un Concord, kur dabas spēki un skaņas parādības saplūst imersīvās instalācijās. Izglītību ieguvis Hāgas Karaliskās konservatorijas Sonoloģijas institūtā (Institute of Sonology at the Royal Conservatory of The Hague), Nīderlandē un Latvijas Mūzikas akadēmijā; konsekventi paplašinājis skaņu mākslas robežas, piedaloties tādos prestižos notikumos kā Venēcijas arhitektūras biennāle, Ars Electronica un Ruhrtriennale. Viņa pētījumi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un mākslinieciskā vadītāja darbs festivālā SWRL apliecina mākslinieka meklējumus, paplašinot diskursu par skaņu, telpu un uztveri.
Tur katru gadu organizē septiņas laikmetīgās mākslas izstādes: trīs personālizstādes ziemas mēnešos, trīs vasarā un grupas izstādi rudenī. Tur misija ir bagātināt Rīgas laikmetīgās mākslas ainu, nodrošinot platformu eksperimentiem un ciešai sadarbībai un izvēlētajiem māksliniekiem, lai radītu augstas kvalitātes, kūrētas izstādes. Izstāžu veidošanas procesā mākslinieki ņem vērā arī pašas telpas īpatnības – atsauci gan uz tradicionālo balto kubu, gan ēkas industriālo pagātni –, tādēļ tie ir aicināti radīt jaunus darbus un mudināti eksperimentēt ārpus sev ierastajām radošajām praksēm. Kopš dibināšanas Tur ir īstenojusi ievērojamu skaitu izstāžu, kā arī koncertu, performanču un dzejas lasījumu. Vērts izcelt, ka trīs Tur izstādes ir nominētas 2025. gada Purvīša balvai: Luīzes Rukšānes Locījuma vietas, kas iekļuvusi nominantu fināla atlasē, Rūdolfa Štamera Balsis manās galvās un Maijas Kurševas Lapa uz lapas.
Tur_telpa ir bezpeļņas mākslas iniciatīva, ko atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds. Lai uzzinātu jaunākos notikumus, lūdzam sekot Instagram (@tur_telpa) un Facebook lapai (TUR).