Festivāla centrā izvirzīta ideja par sesto maņu, kas nav vien tikai metafora, bet, kā to apliecina jaunākie zinātniskie pētījumi, tā varētu būt “simbiotiska”. Piemēram, tādas maņas kā “magnetorecepcija”, kas dažiem organismiem ļauj noteikt magnētisko lauku navigācijas nolūkos vai “solarrecepcija”, kas kalpo kā “saules sensors” un sinhronizē mūs ar diennakts ritmiem. Šīs maņas ir vēl izteiktākas augu pasaulē, kuriem ir “ārējās maņu sistēmas” bez orgāniem, kas nodrošina saprātīgu uzvedību, lai gan tiem nav smadzeņu, kalpojot fundamentāli jaunam skatījumam uz kopdzīvi uz mūsu planētas un izpratnei par paplašināto apziņu
Par simbiotiskām sistēmām, dzīvības formu un algoritmiskās mākslas mijiedarbību festivāla atklāšanas lekcijās trešdien, 23. oktobrī plkst. 16.00 viesnīcā Neiburgs un tiešsaistē diskutēs festivāla īpašie viesi – mediju mākslas teorētiķis un kurators Ēriks Kluitenbergs (Eric Kluitenberg, NL), un māksliniece un mediju pētniece Rozmarija Lī (Rosemary Lee, US/PT). Ēriks Kluitenbergs savā lekcijā iepazīstinās ar idejām par visaptverošu dzīvo jeb zoë (dzīvība, grieķu val.) organismu, cilvēku un ne tikai cilvēku, līdzpastāvēšanas modeļiem, mākslas, ekoloģijas un tehnoloģiju simbiozē. Savukārt māksliniece un mediju pētniece Rozmarija Lī iepazīstinās ar savu pētījumu, kas publicēti grāmatā Algoritms, attēls, māksla (Algorithm, Image, Art) kā algoritmi ir veidojuši attēlus un mākslu, sasaistot mūsdienās pazīstamās algoritmiskās vizuālo mediju formas ar to pirmatnējām formām.
Pēc vieslekcijām 23. oktobrī sekos festivāla izstādes atklāšana plkst. 18.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Izstādē Simbiotiskās maņa(s) būs apskatāmi mākslas darbi, ko radījuši Eiropas mediju mākslas rezidenču platformas EMAP mākslinieki, kā arī latviešu mākslinieki un citi starptautiski atzīti mākslinieki. Atklāšanā notiks kuratora vadīta ekskursija, kurā iepazīstinās arī ar pašiem māksliniekiem, un mākslinieku duo Me AndOther Me (AT/IT) performance Be My Guest (Laipni lūdzam!), kurā publika varēs vērot kā iepriekš uzaicināti dalībnieki virtuālajā realitātē piedalīsies ekskluzīvās vakariņās, kurās mākslīgais intelekts uzņemsies saimnieka lomu.
Festivāla ietvaros no 23. līdz 25. oktobrim notiks arī starptautiskā Open Fields konference, kas viesnīcā Neiburgs Rīgā un tiešsaistē, kurā pulcēsies Latvijas un ārvalstu mākslinieki, pētnieki un kultūras novatori, lai apspriestu tēmas, kas saistītas ar mākslas pētniecību, mainīgo mākslas lomu sabiedrībā, kā arī mākslas un zinātnes sadarbību, programmu papildinot paralēlām radošajām darbnīcām.
Savukārt, ceturtdien, 24. oktobrī plkst. 18.00 RIXC galerijā tiks atklāta Rasas Šmites un Raita Šmita izstāde Sensorās dzīles.
Piektdien, 25. oktobra programma noslēgsies ar satelītpasākumu ar skaņu mākslas performancēm bārā 1983 Vagonu ielā 21.
Vairāk informācijas: http://festival2024.rixc.org un http://rixc.org