Izrādes radošās komandas un mākslinieku sastāvā būs vairākas debijas Latvijas Nacionālajā operā – pirmā iepazīšanās ar operas režisori Margo Zālīti, kostīmu mākslinieci Lieni Dobrāju, kā arī līdzās pieredzējušajam Rigoleto lomas atveidotājam Samsonam Izjumovam, titullomā debitēs arī baritons Armands Siliņš u.c. Pie diriģenta pults būs LNO galvenais diriģents Mārtiņš Ozoliņš.
Džuzepes Verdi opera Rigoleto ir viena no pasaulē atzītākajām operām jau kopš iestudējuma grandiozajiem panākumiem 1851. gadā Venēcijā. Tas ir mīlestības, intrigu un kaislību caurvīts stāsts par galma ākstu Rigoleto un viņa skaisto meitu Džildu. Pēdējo reizi opera režisora Gunta Gailīša vadībā iestudēta 1987. gadā. Pēc 27 gadu pārtraukuma, opera Rigoleto atkal tiks uzvesta uz LNO skatuves un šoreiz skatītājiem piedāvās pavisam jaunus mākslinieciskos risinājumus.
Izrāde būs režisores Margo Zālītes debija LNO. Viņa absolvējusi Hansa Eislera Mūzikas augstskolas maģistrantūru Berlīnē un bijusi slavenā spāņu režisora Kaliksto Bjieto asistente, mācījusies pie tādiem režisoriem kā Hanss Neienfelss, Sebastians Baumgartens, Benedikts fon Pēters, Ketija Mičela un Stefans Herheims. Starp viņas iestudējumiem 2013. gadā – Vāgnera Valkīra Berlīnē (Akademie der Künste), Adamsa Svētā vēja dziedājumi Rīgā un pētījuma projekta Starp hermeneitiku un performativitāti ietvaros tapušais Mocarta Così fan tutte inscenējums Berlīnē (Vācu operā). 2014. gadā lielus panākumus guva viņas veidotais Dariuša Pšibilska Loveaffairs inscenējums Berlīnes Vācu operā.
Margo Zālīte Rigoleto dubultdzīvi un iekšējo sašķeltību uzskata par drāmas emocionālo kodolu. Kāda ir sajūta, ja nepārtraukti nākas kaut ko slēpt? Ja nevar uzticēties pat meitai? Tāpēc iestudējuma komandas acīs Rigoleto dzīvo kā cietumā. Šis emocionālais ieslodzījums iestudējumā tiek atspoguļots kā maska, ko Rigoleto valkā sabiedrībā. Rigoleto dzīvo ilūzijā, ka nespēj darīt neko citu kā vien smieties, un tas ir pašapmāns. Vai viņam bija izvēle...? Citiem vārdiem sakot, Rigoleto pats sevi iesloga smieklu cietumā, jo citādi nespēj. Viņš ir tāds, kāds ir – nebūt ne idealizēts, cēls, klasiskais varonis, kurš savu būtību un rīcību realizē un reflektē, pateicoties gara spēkam.
Režisore Margo Zālīte skaidro: "Es Džildu (Rigoleto meitu) vispārīgā nozīmē uztveru kā Latviju. Tādu, kādu to šajā brīdī redzu pasaules vēstures kontekstā. Džilda uzdod jautājumus sev un pasaulei, ar kuru pirmo reizi sastopas kā augoša un neatkarīga būtne. Vai cilvēks drīkst rīkoties pēc sava prāta? Kāda ir viņa dvēseles kārtība un kāda ir kārtība varas struktūrās, kurās esi dzimis? Un visbeidzot – vai no šīs pasaules un tās kārtības drīkst arī atteikties? Manās acīs Džilda noslēgumā nemirst. Viņa tāpat kā Latvija izdzīvo milzīgu apziņas attīstību."
Izrādē titullomu dziedās Samsons Izjumovs, kurš Rigoleto Latvijas Nacionālajā operā ir dziedājis jau 1987. gada iestudējumā, bet debija šajā lomā būs baritonam Armandam Siliņam. Džildas tēlā trīs brīnišķīgi soprāni – vienu no Eiropas vadošajiem koloratūrsoprāniem Olgu Pudovu, kuras balsi Latvijas Nacionālajā operā var dzirdēt Lučijas lomā izrādē Lucia di Lammermoor. Šajā lomā debitēs arī LNO skatītāju iemīļotā Inga Šļubovska un jaunā dziedātāja Jūlija Vasiļjeva. Hercoga lomā uz skatuves būs albāņu tenors Rame Lahajs, kā arī pirmo reizi šo lomu dziedās tenors Raimonds Bramanis. Iestudējuma muzikālais vadītājs un diriģents būs LNO galvenais diriģents Mārtiņš Ozoliņš, diriģents Normunds Vaicis, scenogrāfe Aīda-Leonora Gvardija, kostīmu māksliniece Liene Dobrāja, dramaturģe Johanna Mangolda, gaismu mākslinieks Stefans Boligers, video māksliniece Ineta Sipunova un horeogrāfe Dace Kravale.