Dabā tas ir skaists laiks, bet Čehova lugā, kas pirmo reizi iestudēta 1904. gadā, pusgads ir emociju pilns, sociālo pārmaiņu un paaudžu konfliktu piesātināts. Čehova teātris lugu pirmo reizi izrādīja tieši 1904. gadā un kopš tā laika iestudējis to vēl deviņas reizes, piedāvājot dažādas interpretācijas un pieejas. Režisora Viestura Kairiša jaunā izrāde sniedz mūsdienīgu perspektīvu, piedāvājot jaunu skatījumu uz Čehova klasisko stāstu.
'Visi aktiermeistarības studenti ir uzauguši ar Čehova daiļradi, jo viņa varoņiem ir ļoti spilgti un dziļi raksturi. Protams, vienmēr ir gribējies likt savu prasmi un iegūtās zināšanas lietā, spēlējot profesionālā kolektīvā," saka aktieris Konstantīns Ņikuļins. "Čehovam nav nejaušu tēlu, katram ir sava noteikta un nozīmīga loma. Nav tā, ka no kāda varētu atteikties un izrāde neko nezaudētu." Iestudējumā K. Ņikuļinam ir Jepihodova, kantorista, loma. "Tas ir sarežģīts cilvēks. Viņš vienmēr un visur sūdzas par dzīvi, žēlojas, ka nekas nesanāk un viss ir slikti, taču neko nedara, lai kaut ko mainītu. Žēloties ir viegli, bet spert soli, lai kaut ko mainītu, par kaut ko iestātos, negribas. Un tā arī dzīvo," raksturo aktieris.
Piesakot jauno iestudējumu, režisors Viesturs Kairišs uzsver: "Izrāde ir par krievu inteliģenci, kas aizsēdējusies Čehova "ķiršu dārzā", un pie kā tas ir novedis. Par krievu kultūras (ieskaitot popkultūru) lomu mūsdienu Krievijas katastrofā. Par tās atbildību visā notiekošajā. Un par to, ka māksla nepastāv ārpus politikas. Vienlaicīgi arī par to, ka Čehovs ir pasaules kultūras vērtība un viņa lugā vizionārā veidā samanāma mūsdienu Krievijas un Eiropas traģēdija. Mūsu Ķiršu dārza iestudējumā Čehova lugā netiks mainīts neviens vārds."
Arī K. Nikuļins apliecina – lai gan stāsts ir par krievu aristokrātu ģimeni, kas spiesta pārdot savu īpašumu, arī slaveno ķiršu dārzu, lai nomaksātu parādus, režisors atklāj sekas, ko rada Krievijas inteliģences bezdarbība kara laikā, pieskaroties arī tēmai par neprātīgu mīlestību pret savām fantāzijām. Izrāde neaprobežojas tikai ar politisko un sociālo aspektu – tā saglabā Čehova darba lielisko dramaturģiju, spilgtos tēlus un mūžīgi aktuālās problēmas.
Nākamās izrādes – 27., 29., 30. aprīlī un 8., 9., 10. maijā. Izrāde ir krievu valodā ar titriem latviešu un angļu valodā.