Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +4 °C
Daļēji apmācies
Trešdiena, 7. maijs
Henrijs, Jete, Henriete, Enriko

Tiek brīvībā un nezina, kur mesties. Liepājas teātrī – 90. gadi un apjukums izrādē Baltijas teļš

Izrādes Baltijas teļš pieteikums skan kā teika, taču tā bija realitāte: "Reiz sensenos laikos, 1989. gada 23. augustā, apmēram divi miljoni cilvēku sadevās rokās un izveidoja 670 km garu cilvēku ķēdi. Viņi nedarīja to Ginesa rekorda dēļ, viņus vadīja brīvības alkas un ideāli. Trīs mazas tautas visai pasaulei pateica skaidri un nelokāmi – mēs gribam atgūt savu zaudēto neatkarību."

"Ideja iestudējamam radās no manas pašreizējās sajūtas par šodienu. Ir apjukuma laiks. Gribot negribot sanāk aizdomāties – vai spēsim saglabāt savu neatkarību?" atklāj režisors Elmārs Seņkovs. "90. gados neviens jau nezināja, kāds būs rezultāts, bet gribasspēks, daudzi varoņi, impulsi deva iespēju iegūt neatkarību." Taču aste, kas "velkas līdzi no tiem laikiem", saistīta ar personālijām, raksturiem, prototipiem, kas joprojām veido politiku, ir esoša pie varas. "Tā ir mana tēva paaudze, kurai pateicoties mēs varam būt brīvā valstī. Un viņiem ir visas iespējas turpināt veidot šo valsti, bet ir jautājums – kāda domāšana palikusi? Vai neesam palikuši tajos 90. gados?" Elmāram pašam toreiz bija pieci gadi, un viņš nenoliedz, ka nekāds procesu vērtētājs toreiz nav bijis. "Taču ir cilvēki, kas toreiz piedalījās, bija aktīvi, un ar viņiem var parunāties par to laiku, ideāliem, sapņiem, realitāti, iespējām. Viedokļi ir dažādi, jo katram ir savs redzējums. Tas lika domāt, ka vienas patiesības jau nav un tas viss jāstāsta caur dažādiem raksturiem," izrādes tapšanu iezīmē E. Seņkovs.

Baltijas teļa dramaturģiskais materiāls tapis, iedvesmojoties no reāliem prototipiem un notikumiem, tomēr izrādes veidotāji uzsver, ka tā ir mākslinieciska interpretācija. Ir svarīgi par šo runāt, ņemot vērā, kādos laikmeta griežos šobrīd dzīvojam. Dramaturga Artūra Dīča lugas galvenie varoņi ir trīs jauni vīrieši, katrs ar savu raksturu, savām kvalitātēm un spējām. Viņi bija un ir gatavi uz visu, lai cīnītos par brīvu Latviju un savas ģimenes laimi tajā. Brīvību viņi gan izcīnīja kopā, bet laimes izpratne atšķīrās...

Kāpēc izrādei tāds īpatnējs nosaukums? "Ja nosauktu Baltijas ceļš, tad visi to arī gribētu redzēt. Bet Baltijas ceļš bija tikai viena vērienīga epizode – kā iespaidīgs hepenings, kas pasaulei pierādīja, ka mēs, Baltijas valstis, esam vienotas un gribam neatkarību. Vārdu spēle nosaukumā ir tāpēc, ka stāsts ir par cilvēku. Jaunu, vitālu, nu gluži tādu kā teļš pavasarī, kad tiek brīvībā pļavā un nezina, kur nu mesties, kur doties, ko sagrābt. Ir spēks, enerģija un trakums!" skaidro režisors.

Tuvākās izrādes – 19. aprīlī, 10. maijā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja