Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Priestera Zeiļas lieta nodota kriminālvajāšanai

Valsts policija (VP) nodevusi kriminālvajāšanas uzsākšanai lietu, kurā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteris Pāvels Zeiļa tiek turēts aizdomās par cilvēku tirdzniecību, bet vēl divi vīrieši - par seksuālu vardarbību.

Neminot personu vārdus, VP pārstāve Simona Grāvīte aģentūru LETA informēja, ka VP Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes (ONAP) Cilvēku tirdzniecības un sutenerisma apkarošanas nodaļa ir nodevusi prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai kriminālprocesu par cilvēku tirdzniecību un seksuālu vardarbību pret personām, izmantojot to bezpalīdzības stāvokli.

Izmeklēšanas laikā policija ieguva informāciju, ka šajā lietā ir divi cietušie - kāds bezpalīdzības stāvoklī esošs pilngadīgs vīrietis ar garīgās attīstības traucējumiem, kurš tika pakļauts cilvēktirdzniecībai un seksuālai vardarbībai, kā arī

vēl viens vīrietis, kurš cietis no seksuālās vardarbības un sākotnēji nozieguma izdarīšanas brīdī bijis nepilngadīgs, skaidroja Grāvīte.

Latvijas Televīzija vēsta, ka viens no cietušajiem, kurš tagad sasniedzis pilngadību, uzaudzis bērnunamu sistēmā, teju visu savu mūžu pavadot bērnunamos un pansionātos. Viņam ir konstatēta garīga atpalicība, bet rīcībspēja nav atņemta, tādēļ viņš dienas laikā drīkstējis brīvi atstāt pansionāta teritoriju, lai dotos savās darīšanās. Tieši šādā veidā puisis Rīgas autoostā iepazinies ar saviem pāridarītājiem - diviem padzīvojušiem vīriešiem virs 60 gadu vecuma, kurus saukuši Pēteris un Aivars.

Cietušais stāstīja, ka sākumā pat īsti nav sapratis, ka ar viņu tiek darīts kas pretlikumīgs. Nolaupītāji pat nokārtojuši, ka viņš tiek izrakstīts no pansionāta un pārceļas pie viņiem uz pastāvīgu dzīvi, tad sākuši viņu vadāt apkārt un "tirgot" citām personām, tostarp arī pie mācītāja, kura vārdu cietušais nav zinājis, bet pēc attēla atpazina, ka tas bijis Zeiļa. Puisis uz Latgali vests ar vilcienu. Vīrietis ticis fiziski iespaidots, kā arī viņam tikusi maksāta nauda - kādreiz viņam samaksāti pieci eiro, citkārt viņš saņēmis cigaretes.

Vaicāts, vai mācītājs jaunietim devis naudu, viņš atbildēja noraidoši. "Nē. Pēterim tikai iedeva kukuļnaudu. Pēteris teica mācītājam, ka nopirks man botes, drēbes nopirks, bet neizdarīja to. Viņš piemānīja mācītāju. Un otrreiz braucām pie mācītāja darīt to lietu. Pēteris mani vilka, lai viņš otrreiz saņemtu naudiņu," stāstīja cietušais.

No gūsta puisim izdevies atbrīvoties tikai pēc tam, kad viņš par notikušo pastāstījis savam bērnunama laika draugam, kurš uzsācis patstāvīgu dzīvi ārpus sistēmas. Draugs par notiekošo informējis kādu nevalstisko organizāciju, kas savukārt vērsās policijā.

Par aizdomās turētiem šajā kriminālprocesā atzīti trīs 60 līdz 73 gadus veci vīrieši. Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka viens ir garīgās konfesijas pārstāvis Zeiļa, otrs ir bezdarbnieks, bet trešais strādājoša persona. Portāls Delfi iepriekš vēstīja, ka viens no aizdomās turētajiem ir kāds bijušais sociālā aprūpes centra Rīga filiāles darbinieks.

1955. un 1958. gadā dzimušie vīrieši tiek turēti aizdomās par seksuālu vardarbību, ja to izdarījusi personu grupa vai ja tas izdarīts ar nepilngadīgo. Tāpat 1955. gadā dzimušais vīrietis tiek turēts aizdomās par cilvēktirdzniecību, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Abiem inkriminētas vairākas epizodes ilgstošā no 2017. līdz 2018. gadam.

Savukārt 1945. gadā dzimušais Zeiļa tiek turēts aizdomās par cilvēku tirdzniecību, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, secināms no policijas sniegtās informācijas. Viņam tiek inkriminētas divas epizodes.

Šobrīd 1955. gadā dzimušajam vīrietim joprojām piemērots drošības līdzeklis - apcietinājums. Izmeklēšanā iegūtā informācija liecina, ka persona mēģināja ietekmēt vienu no iesaistītajām personām un panākt sev labvēlīgas liecības.

Savukārt Zeiļam un 1958. gada dzimušajam vīrietim piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, attiecīgi drošības nauda un policijas uzraudzība.

Izmeklēšanas laikā gan Rīgā, gan Rēzeknē tika veiktas vairākas kratīšanas, kā rezultātā izņemti dažādi video un foto faili, kuros tika konstatēti pornogrāfiska rakstura materiāli. Kriminālprocesa ietvaros uzlikts arests naudai virs 20 000 eiro un zelta monētām gandrīz 10 000 eiro vērtībā, norādīja Grāvīte.

Ņemot vērā, ka ir veiktas visas nepieciešamās izmeklēšanas darbības, lai nostiprinātu iegūto pierādījumu bāzi, tika pieņemts lēmums par kriminālprocesa nodošanu Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai, skaidroja policijas pārstāve.

Par cilvēku tirdzniecību, ja tā izdarīta pret nepilngadīgo vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz 12 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Savukārt par seksuālu vardarbību - dzimumtieksmes apmierināšanu pretdabiskā veidā, kas saistīta ar iekļūšanu cilvēka ķermenī, ja to izdarījusi personu grupa vai ja tas izdarīts ar nepilngadīgo, personas var tikt sodītas ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz 20 gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz pieciem gadiem.

pievienota 4.- 7.rindkopa

Top komentāri

Kaspars Zilazars
K
Ko nu tagad darīs melnsvārča akli ticīgie aizstāvji?
Horunžijs Negoduiko
H
Vai attēlā redzamais rožukronis apgrēcības dēļ ir noņemts Zeiļam no kakla gluži tāpat kā virsniekam norauti uzpleči dieneta reglamenta pārkāpšanas dēļ?.
KK
K
Rīcībspēju neatņem. Ŗīcībspēju ierobežo. Bet žurnālisti to vēl nezina, skrienot pēc sensācijām.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas