Rīgas apgabaltiesa lietu plāno sākt iztiesāt 2024.gada 10.aprīlī plkst.10.
Publiski pieejamā informācija tiesu sistēmā liecina, ka lietā apsūdzēti Normunds Gražulis, Gunārs Kulačkovskis, Raitis Tereško, Oskars Balters, Agnese Vinničenko, Marina Mandrikina un Juris Aļošins.
Iepriekš ELT Gražulim piesprieda brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem. Savukārt Kulačkovskim un Tereško piespriesta brīvības atņemšana uz četriem gadiem un sešiem mēnešiem.
Pārējiem apsūdzētajiem piespriesta brīvības atņemšana uz trīs gadiem un sešiem mēnešiem. Visām personām ir liegums ieņemt valsts amatpersonas amatu uz pieciem gadiem.
Sākotnēji aizdomās par korupciju Terehovas muitas kontroles punktā tika aizturētas 29 amatpersonas, no kurām 21 atzīta par aizdomās turēto un šo personu lietas tika nodotas kriminālvajāšanai. Pret astoņiem muitniekiem kriminālprocess izbeigts pierādījumu trūkumu dēļ.
Prokuratūra 20 muitniekiem cēla apsūdzības un četras lietas nodeva ELT. Krimināllieta daļā pret vienu muitas amatpersonu prokuratūrā tika izbeigta, jo persona nomira.
Ar pieciem apsūdzētajiem prokuratūrā noslēgtas vienošanās par vainas atzīšanu un sodu, nododot krimināllietas tiesai vienošanās procesa kārtībā. Krimināllietas pret pārējiem 15 muitniekiem nodotas izskatīšanai tiesai vispārējā kārtībā.
Publiski pieejamā informācija tiesu sistēmā liecina, ka otrā lietā ir apsūdzēti Kaspars Kravalis, Žanis Razguļajevs, Aleksandrs Losevs, Juris Ostrovskis, Edgars Laizāns, Lāsma Losāne, Juris Bogdanovs un Andris Noviks.
ELT no katra apsūdzētā piesprieda naudas sodu 6200 eiro apmērā, kā arī atņēma tiesības ieņemt valsts amatpersonu amatus uz pieciem gadiem. Kravalim piespriests arī četru gadu cietumsods, Razguļajevam - cietumsods uz trīs gadiem un sešiem mēnešiem, savukārt pārējiem apsūdzētajiem piespriesti cietumsodi uz trīs gadiem.
Spriedums tika pārsūdzēts un tagad arī šo lietu skatīs Rīgas apgabaltiesā.
Terehovā uz Latvijas-Krievijas robežas atrodas robežkontroles punkts un muitas kontroles punkts. Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka jau iepriekšējos gados tiesībsargājošās iestādes par dažādiem nodarījumiem aizturējušas šo punktu robežsargus un muitniekus.
Skaļākā aizturēšana notika pirms aptuveni 14 gadiem. Toreiz tiesībsargājošās iestādes par dažādiem noziegumiem aizturēja vairākus desmitus muitnieku, robežsargu, policistu un privātpersonu.
Terehovas muitas kontrolpunkta amatpersonas par transportlīdzekļu un kravu nenovirzīšanu kontrolei un tās neveikšanu pieņēmušas materiālas vērtības vai guvušas citādu mantisku labumu sev un saviem ģimenes locekļiem.