Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Lai prezidents iedvesmotu

Saruna par Valsts prezidenta lomu nedēļas sākumā notika Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā Zirgu pasts, un to tiešraidē varēja vērot interneta žurnāla Satori mājaslapā. Tajā piedalījās radošo jomu pārstāvji Andris Teikmanis, Ilmārs Šlāpins, Jānis Balodis, Ieva Struka, Aigars Bikše, Pauls Bankovskis un Jānis Holšteins, piektdien vēsta laikraksts _Diena_Vairāki kultūras cilvēki atzina, ka būtu labi, ja prezidenta kandidātu publiskās debates pirms Saeimas balsojuma būtu ilgāk, lai "šajā laikā kandidāts iemācās runāt un saprast, ko no viņa gaida un - uz ko ir spējīgs", sacīja Šlāpins.

Vieni domā, ka prezidentu vajadzētu vēlēt tautai, turpretim citi te saskata risku. "Mēs esam naski balsotāji, kas tā sapriecājas, ka iebalsojuši nevis to labāko, bet populārāko, tāpēc man ir bail, kā būtu, ja mēs visi balsotu," atzina Holšteins. Dienu vēlāk pēc tikšanās ar premjeri Laimdotu Straujumu (Vienotība) uz zināmiem riskiem norādīja arī bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, kā ziņo aģentūra LETA. "Pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā būtu bīstami, ja Latvijā Valsts prezidentu vēlētu tauta," uzskata Vīķe-Freiberga, kura saskata bīstamību iespējā, ka tiek ieplūdināta ārvalstu nauda un ar tās palīdzību ievēlēti valstij nevēlami kandidāti. Pēc viņas domām, patlaban aktuālas ir sarunas, kurš būtu piemērotākais kandidāts, jo "Latvija ir pelnījusi to labāko, kāds ir iespējams". Pēc astoņiem gadiem šajā amatā Vīķe-Freiberga pati neplāno uz to pretendēt.Vairāki Saeimas deputāti bija gatavi izteikties par inteliģences pārstāvju sacīto. Ivars Brīvers (LRA) nedomā, ka prezidentam svarīgākais ir labi izskatīties un zināt svešvalodas; viņaprāt, galvenais esot, lai prezidents ir Latvijas patriots. "Par Andri Bērziņu daudz ko var runāt, bet atšķirībā no citiem prezidentiem viņš nespēlē prezidentu, bet ir tāds, kāds ir," sacīja Ādamsons. Ainars Latkovskis (Vienotība) varot piekrist, ka Valsts prezidentam ir jāmāk labi runāt latviski, bet "jebkuram līderim ir labi jārunā, jo cilvēki parasti ieklausās tieši valsts augstāko amatpersonu teiktajā". Jebkuram augsta amata pretendentam ir jāspēj uzrunāt cilvēkus, lai varētu izskaidrot savus lēmumus, piebilda Latkovskis. Kultūras cilvēki vairākkārt atzina, ka vēlas prezidentu, kurš spēj iedvesmot.Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis pieļauj, ka šādas diskusijas varētu iedrošināt amata pretendentus piedalīties šajā cīņā. Taču interesantāk būtu, ja pie viena galda sēdētu dažādi domājoši cilvēki. Vieni, piemēram, atbalstot juristu Egilu Levitu, bet lauku ļaudis tad varētu pavaicāt, vai viņš vispār ir bijis laukos un zina, kāda tur ir situācija, piebilda politiķis. Vairāk lasiet Ināras Egles rakstā _Lai prezidents iedvesmotu laikraksta Diena _piektdienas, 20.februāra, numurā!

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Jāpalielina nodokļu ieņēmumi(82)

Nodokļu ieņēmumu palielināšana ir viens no svarīgākajiem kritērijiem nodokļu sistēmas uzlabošanai – ar šādu secinājumu klajā nākusi Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētāja Inna Š...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas