Šīs nevēlamās parādības mūsu sabiedrībā ir sastopamas, tādēļ ir svarīgi paust stingru attieksmi,” paudusi komisijas priekšsēdētāja Vineta Muižniece (TP).Sods par nepilngadīgā iesaistīšanu alkoholisko dzērienu lietošanā turpmāk paredzēts no 25 līdz 100 latiem, bet par nepilngadīgā novešanu līdz dzēruma stāvoklim naudas sods 50 – 250 latu apmērā. Savukārt par alkohola vai tabakas izstrādājumu nodošanu nepilngadīgā rīcībā tā, ka šīs vielas ir kļuvušas nepilngadīgajiem brīvi pieejamas lietošanai, varēs izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu līdz 100 latiem. Iepriekš noteiktās sankcijas bija vidēji divas reizes mazākas.
Likumprojekta autori norāda, ka vairāk nekā divas trešdaļas nepilngadīgo skolēnu uzskata, ka alus, sidrs un alkoholiskie kokteiļi viņiem būtu ļoti viegli vai diezgan viegli pieejami. Līdzīgi skolēni vērtē arī cigarešu pieejamību.
Savukārt par bērna, kas nav sasniedzis septiņu gadu vecumu, atstāšanu bez uzraudzības varēs izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu līdz 50 latiem. Ja tas izdarīts atkārtoti gada laikā, sods paredzēts no 50 līdz 150 latiem.
Tāpat lielāks sods paredzēts par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu – par to varēs izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu līdz 100 latiem.
Par nepilngadīgo vecumā līdz 16 gadiem iesaistīšanu vai izmantošanu ubagošanā plānots sods līdz 250 latiem, bet par gada laikā atkārtotu pārkāpumu – līdz 500 latiem.
Savukārt par fizisku vai emocionālu vardarbību pret bērnu varēs uzlikt brīdinājumu vai naudas sodu līdz piecdesmit latiem. Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas vai tās izdarījušas valsts vai pašvaldību institūciju amatpersonas vai darbinieki, paredzēts sods no divdesmit pieciem līdz simt piecdesmit latiem.